2021 yılı bütçesi açık verecek

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi 2020 yılı Kasım ayı toplantıları bir yandan devam ederken diğer yandan da 2021 yılı bütçe çalışmaları devam ediyor.

Her yıl bütçesini katlayarak artıran İl Özel İdaresi 2021 yılı bütçesinde açık verecek. Dünya’da ve Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle yatırımlarda ve bütçelerde bir daralmaya gidiliyor. Gelirlerinin yüzde 95’inden fazlasını vergi gelirinden elde eden İl Özel İdareleri başka bir geliri olmadığından dolayı bu yıl koronavirüs salgını dolayısıyla vergilerde ertelenme olduğundan dolayı toplayamadı.
Her yıl bütçesini katlayan Afyonkarahisar İl Özel İdaresinin 2020 yılı tahmini bütçesi 170 milyon TL olarak karara bağlanmıştı. İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban geçtiğimiz ay yapılan Ekim ayı meclis toplantısında 2021 yılı tahmini bütçenin 150 milyon TL olacağını ifade etmişti. İGM Başkanı Burhanettin Çoban bugün Afyonkarahisar’ın Merkeze bağlı Susuz Beldesi eski Ankara Yolu asfaltlama çalışmalarını yerinde incelemesinin basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Başkan Burhanettin Çoban konuşmasında şunları söyledi: “Dünya’da ve Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle yatırımlarda ve bütçelerde bir daralma var. Bu yılda bu daralmayı biz hissediyoruz. Çünkü İl Özel İdareleri gelirlerinin yüzde 95’inden fazlasını vergi gelirinden elde eden kurumlarız ve başka bir gelirimiz yok. Devletimizde hem işlerinin olmaması hemde bir takım yasaklar nedeniyle vergi toplamadı, erteledi veya insanlar bunu ödemekte zorlandılar” dedi.
“Vergi gelirleri azalınca bizim gelirlerimizde ciddi anlamda düştü” diyen Başkan Çoban sözlerine şöyle devam etti: “Tarihinde ilk defa İl Özel İdare Bütçeleri açık veriyor. Afyonkarahisar’da açık verecek bu yıl ama 2021 yılından ümitliyiz. Cumhurbaşkanlığımızın Liderliğinde Türkiye’mizi yöneten yetkililer gerekli tedbirleri alacaklar ve kolaylıkları sağlayacaklar. Bizde vatandaşa bunu hissettirmemenin gayreti içerisinde olacağız. Hep birlikte 2021 yılını bekleyelim” diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.