24 Saatte 43 Ölüm Gerçekleşti

Çin’de Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı 213, virüsten etkilenen kişi sayısı 9 bin 692’ye çıktı. Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplantı yaptı. Koca, 'Şu ana kadar Türkiye'de kesin olarak koronavirüs tanısı alan hastamız olmadı' dedi.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde etkili olan koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle 213 kişi yaşamını yitirdi. Virüs bulaşan kişilerin sayısı 1527’sinin durumu ağır olmak üzere, 9 bin 692’ye çıktı. Virüsten etkilenme durumu şüpheli olanların sayısı ise 15 bin 238’e ulaştı. Bugüne kadar toplam 171 kişi de iyileşerek taburcu edildi. Bununla birlikte müşahede altına alınanların sayısı 102 bin 427’e çıktı. Ayrıca ülkenin Hong Kong Özerk Bölgesi’nde tespit edilen vakası sayısı 10, Makau Özerk Bölgesi’nde ise 9’a yükseldi.

Bakanlıktaki toplantı sonrasında, yeni tip koronavirüs hakkında Bakan Koca açıklama yaptı: “Turizm şirketlerine yönelik bilgilendirme yaptık. Çin’den giriş yapan yolcuları termal kameralarla tarıyoruz. Şu ana kadar 11 bin yolcu tarandı, herhangi bir şüğheli yolcuya rastlanmadı. Tüm sağlık tesislerimiz yapmaları gerekenler hakkında bilgilendirildi. Okullar açıldığında MEB ve KYK’ya yönelik bilgi notlarımızı ayrıca paylaşacağız. Tehdit varolduğu sürece en ufak riski gözardı etmemek adına güvenlik öncelikli anlayışla hareket ettik. Sosyal medyada yer alan maksatlı paylaşımlara itibar edilmemesini rica ediyorum. Günlük paylaşımları yapacağımızı da söylemek istiyorum. Bugüne kadar 68 kişiden numune alındı. Analiz edildi, şu ana kadar Türkiye’de kesin olarak koronavirüs tanısı alan hastamız olmadı. Eğer olursa bunu izole etmek üzere tüm imkanlarımızın hazır olduğunu ayrıca ifade etmek istiyorum.”Ülkede 20 Ocak’tan bu yana hızla artan ve bir hafta içinde zirveye ulaşması beklenen koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 43 kişi daha yaşamını yitirdi, 1982 yeni vaka tespit edildi.

Koronavirüsün merkez üssü Hubey eyaletinde ise can kaybı 204’e, tespit edilen vaka sayısı 5 bin 806’ya ulaştı.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.