Adana’daki orman yangınına havadan müdahale tekrar başladı

Adana'nın Kozan ilçesinde devam eden orman yangınına havanın aydınlanmasıyla havadan müdahale edilmeye tekrar başlandı.

Pazar günü öğle saatlerinden itibaren Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Kuyubeyli Mahallesi’ndeki ormanlık alanda başlayan yangına müdahale devam ediyor. Gece saatlerinden beri ilerleme kaydeden yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Şu ana kadar 200 hektardan fazla ormanlık alanın zarar gördüğü yangına, dün havanın kararması nedeniyle ara verilen havadan müdahale sabahın erken saatlerinden itibaren tekrar başladı.

Bölgede sorti yapan 2 yangın söndürme uçağı ve 6 yangın söndürme helikopteri, alevlerin ilerlemesini durdurmaya çalışıyor.Dün çıkan ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına Adana, Mersin, Osmaniye ve civar illerden çok sayıda ekiple müdahale ediliyor. 90’dan fazla arazöz ve ekip karadan yangının büyümesini önlemek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Ekiplerin müdahalesinin sürdüğü yangın, Kuyubeli ve civar mahallelerdeki evlere de sıçradı. Daha önceden boşaltılan bazı evler, yangın nedeniyle kullanılamaz hale geldi.Adana Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Yangını şu ana kadar kontrol altına alamadık. Hava karardığı için havadan müdahaleyi kesmiştik. Şimdi tekrar başladık. Sabaha kadar yangının yayılmaması için karadan müdahale ettik. Şu an için zarar gören alanla ilgili bir şey söylemek imkansız.” diye konuştu.

Adana Valisi Süleyman Elban ise , bölgede yanan alana müdahalenin sürdüğünü söyledi.Bazı köylerin boşaltıldığını vurgulayan Elban, “Tedbiren bölgedeki 6 köy boşaltıldı, yanan alan 200 hektarı geçti. Yangın sürüyor, ekiplerimizin söndürme çalışmaları da devam ediyor. Çok şükür can kaybımız yok. Bölgedeki kuvvetli rüzgar, yangını kontrol altına almamızı zorlaştırıyor.” dedi.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.