Afjet ısı vermeye başladı

Afjet sistemi için hazırlıklar devam ederken müjdeli haber geldi. Edinilen bilgilere göre Afjet, ısı vermeye başladı.
Afjet ısı vermeye başladı

Afjet kullanan vatandaşlar, kış mevsiminin yaklaşmasıyla ısıtmanın ne zaman başlayacağını merak ediyordu. Afyonkarahisar’da binlerce konutun jeotermal enerji ile ısıtılmasını sağlayan Afjet’in ısı vermeye başladığı öğrenildi.

Afjet nedir?

Kısa adı Afjet olan Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş; jeotermal su kaynaklarıyla bölgesel ısıtma tesisleri kurmak, dönüş suları ile seralara su temin etmek amacıyla 14.02.1994 tarihinde kuruldu. Güncel sermayesi 4 milyon TL olan şirketin ortakları; Afyonkarahisar İl Özel İdare Müdürlüğü (yüzde 59,42), Afyonkarahisar Belediyesi (yüzde 26,66), Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (yüzde 6,03) ve diğer küçük ortaklıklar (yüzde 7,89). Şirket, toplam 9 yönetim kurulu üyesinden oluşuyor.Şirket, MTA adına kayıtlı olan AR-117 sahasının arama ve işletmesini yapıyor. Şu anda şirkete ait toplam 27 adet jeotermal kuyu bulunuyor, bu kuyular farklı amaçlar için kullanılıyor. Şirket, üretim yaptığı sahada jeotermal rezervin sonraki nesillere aktarılabilmesi için reenjeksiyon (geri-basım) olayına önem vererek şu anda 5 kuyu ile reenjeksiyonu gerçekleştiriyor.

Jeotermal enerji kullanımının dışa bağımlılığı ve uluslararası bir borsası bulunmuyor. Bu nedenle maliyetinin uluslararası hareketlere bağlı olarak anormal bir şekilde yükselmesi mümkün olmuyor. Uluslararası siyasetle ilgisinin olmaması da bir diğer önemli avantajı.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.