AFSAD Başkanı Bekir Özerdem’den deprem sigortası açıklaması!

Afyon Sigorta Acenteleri Derneği (AFSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Özerdem, deprem sigortası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
AFSAD Başkanı Bekir Özerdem'den deprem sigortası açıklaması

Afyon Sigorta Acenteleri Derneği (AFSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Özerdem, açıklamasında: “Depremle iç içe olduğumuz gerçeği maalesef yeniden ispatlandı. Sigortanın önemi, ne demek olduğu, sigortasız yaşanmaması gerekliliği yeniden su yüzüne çıktı. Sektörün en basiti olan DASK poliçe gerçeği tahmin ediyorum ki bu günlerde iyice hafızalarımıza kazındı.

Zorunlu olduğu halde ülke genelinde yüzde 53 yaptırım oranları olan DASK ne işe yarayacak? İhtiyari konut poliçeleri nasıl mağduriyetleri en aza indirecek? İzmir depremi ile tekrar karşımıza çıkıverdi.Yüce Allah’ım bir daha böyle afetlerle ülkemizi sınamasın. DASK poliçesi zorunlu bir sigorta ürünü. Yani konutu olan, yerleşim alanlarında iş yerleri olan her vatandaşımızın DASK poliçesi yaptırmaları zorunlu.

Bu ürün de isteğe bağlı değil. Devletimiz bu poliçeyi yaptırın diyor. Bu söylem de durup dururken dile gelmiyor. Ülkemiz deprem kuşağında olduğu halde yaşanmış olan bir sürü örnek de var. Ama hala daha DASK sigortası yaptırım oranları yüzde 53.Peki DASK poliçesi ne işe yarar? Ne kadar primle satın alınır?

Yaşamış olduğunuz bölgenin konumu, oturduğunuz evin yapı tarzı, yaşı ve metrekaresi ile hesaplanan bir poliçedir.

Yüz metrekare olan 2007 ve öncesi tarihte inşa edilen bir konutun DASK poliçe primi ortalama 150 Türk lirasıdır.
Yaşanacak depremlerden sonra da ilgili poliçe en fazla 115 bin liraya kadar hasar sahibine tazminat ödeyecektir.
Yani DASK poliçesi zorunlu olduğu halde hasar sahibinin mağduriyetini belirli bir oranla karşılayacaktır. Hasarının büyük bir kısmını tanzim etmek isteyen vatandaşlarımız da ihtiyari poliçelerden destek almak durumundadır.Tahmini bir konut poliçe primi de ortalama 300-400 liradır.

Şimdi şu gerçek karşımıza çıkıyor .

Sigortasız bir hayat olamaz, olmamalı

Bu vesile ile başta İzmir olmak üzere tüm ülkemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.