AFSÜ yönetmeliğinde flaş değişiklik!

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliğindeki değişiklik, bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.
AFSÜ yönetmeliğinde flaş değişiklik

AFSÜ Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliğindeki değişiklik, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, doktora yeterlilik/tıpta uzmanlık/diş hekimliğinde uzmanlık/veteriner hekimliğinde uzmanlık/eczacılıkta uzmanlık mezunlarının yüksek lisans programlarına başvurularında ALES şartı aranmadığı ifade edildi. Bu adayların değerlendirme işlemleri için mezun olduğu lisansüstü programa girişteki puan türü veya uzmanlık alanı dikkate alınmaksızın ALES puanı 65 kabul edildiği ve ilgili programın şartlarında ilan edildiği belirtildi. İlan edilen puanın, puan türüne bakılmaksızın ALES puanı olarak hesaplamalara dâhil edildiği ve bu adayların daha önceden aldığı puan türü veya doktora yeterlilik/uzmanlık alanından farklı bir alanda başvurularının kabul edilebileceği belirtildi.

Yine doktora yeterlilik/tıpta uzmanlık/diş hekimliğinde uzmanlık/veteriner hekimliğinde uzmanlık/eczacılıkta uzmanlık mezunlarının doktora programlarına başvurularında ALES şartı aranmadığı ifade edildi. Bu adayların değerlendirme işlemleri için mezun olduğu lisansüstü programa girişteki puan türü veya uzmanlık alanı dikkate alınmaksızın ALES puanı 65 kabul edildiği ve ilgili programın şartlarında ilan edildiği belirtildi. İlan edilen puanın, puan türüne bakılmaksızın ALES puanı olarak hesaplamalara dâhil edildiği ve bu adayların daha önceden aldığı puan türü veya doktora yeterlilik/uzmanlık alanından farklı bir alanda başvurularının kabul edilebileceği belirtildi.Doktora programlarında öğretim üyelerinin danışman olabilmesi için en az 2 yarıyıl bir lisans ya da bir tezli yüksek lisans programında ders vermiş olması ve tıp, diş hekimliği, eczacılık ve veteriner fakülteleri anabilim dalları hariç en az bir yüksek lisans tezini (ikinci danışmanlık hariç) başarıyla tamamlamış olması gerektiği ifade edildi. “Üniversitede belirlenen niteliklere sahip öğretim üyesi bulunmaması halinde ise enstitü yönetim kurulu başka bir yükseköğretim kurumundan aynı niteliklere sahip öğretim üyesini danışman olarak görevlendirebilir.” denildi.

“Afet ve salgınlarda tez aşamasındaki lisansüstü eğitim öğrencilerine talepleri halinde bir yarıyıl, afet veya salgının aşamasına göre tekrar başvurmaları durumunda bir yarıyıl daha olmak üzere en fazla iki yarıyıl ek süre verilebilir, verilen bu ek süreler azami süreden sayılmaz.” kararı da yönetmeliğe eklendi.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.