Afyon Lisesi bir başka güzel

Afyonkarahisar’da bulunan tarihi değerlere sahip Afyon Lisesi’nin okul bahçesinde çimlendirme çalışmaları yapıldı.
1

Türkiye’de “tarihi ilk 100 okul” arasında yer alan Afyon Lisesi 2. Abdülhamid Han döneminde 1894’te “Karahisar-ı Sahip Rüştiyesi” olarak kurulmuştur.
Tarihi lisenin ismi, 1923’te İlmiye Heyeti toplantısında “Afyonkarahisar Sultanisi” olarak değiştirildi. Okul, 1933’ten bu yana ise lise olarak hizmet veriyor.2

2. Abdülhamid Han döneminde 1894’te “Karahisar-ı Sahip Rüştiyesi” olarak kurulan tarihi lisenin ismi, 1923’te İlmiye Heyeti toplantısında “Afyonkarahisar Sultanisi” olarak değiştirildi. Okul, 1933’ten bu yana ise lise olarak hizmet veriyor.

3

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Genelkurmay Eski Başkanları Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve Orgeneral İlker Başbuğ, sinema yönetmeni Yücel Çakmaklı, ses sanatçıları Emel Müftüoğlu ve Neco (Nejat Sesyılmaz), OHAL bölgesinin Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığını da yapan emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy, Maliye eski Bakanı İsmet Attila, Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, Ankara 1 Nolu DGM eski başkanlarından Yargıtay 1. Ceza Dairesi Üyesi Muammer Ünsoy, gazeteci-yazar Selahattin Duman bu tarihi lisenin ünlü mezunlarındandır.4

Afyonkarahisar’ın gözbebeği

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, geçen yıl yaptığı açıklamada birbirinden değerli şahsiyetlerin bu okuldan mezun olmasından gurur ve mutluluk duyduğunu dile getirerek Afyon Lisesi’nin tarihine yakışır bir şekilde eğitim öğretim hayatına devam ettiğini belirtmişti.

Yalçın yaptığı açıklamada , “Tarihi Afyon Lisemiz, kendine yakışır bir şekilde geleceğe de ışık tutmayı sürdürerek ülkemize yön verecek insanlar yetiştirmeye devam edecektir. Tarihi ve başarı bir okul olması nedeniyle de Afyonkarahisar’ın gözbebeği olan bir kurumumuzdur” ifadelerini kullanmıştı.

5

8 Aralık 2014 tarihinde Afyon Lisesi’ ne atanarak görevine başlayan ve halen bu görevini sürdürmekte olan Turgay Bingül tarihi okulda aralıksız bir şekilde çalışmalarına devem ediyor.6
7

Tarihi okulun müdürü Bingül sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Yağmur Çamur değil Yağmur Çim diyelim dedik okulumuzu güzelleştiriyoruz” açıklamasında bulundu.

 

8
9
10

Yapılan açıklamaya göre lisesin önündeki ve bahçesinde bulanan çimlerle ilgili çalışma başlatıldığı açıklandı.
Okul bahçesindeki doğal güzelliklere zarar verilmeden çimlendirme çalışmasında sona gelindi.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.