Afyon’da 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması kapıda

Türkiye'de etkisini sürdüren koronavirüs nedeniyle İçişleri Bakanlığı salgına karşı tedbirlerini artıyor. Bu kapsamda bazı şehirlerde 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Konuyla ilgili bir haber de Afyon'dan geldi.

Ölümcül koronavirüs salgını, Türkiye’de etkisini yeniden artırmaya başladı. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı tarafından salgınla mücadele kapsamında çeşitli genelgeler yayımlandı. Önce bazı illerde 65 yaş üstü vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Daha sonra vatandaşların toplu olarak bulunduğu yerlerde sigara içme yasağı getirildi. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de bir süredir uygulanmaya devam eden kronik hasta ve yaşlılar için sokağa çıkma kısıtlaması ise devam ediyor. Hal böyleyken Afyon’da da 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması gelecek mi? sorusu merak uyandırmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda koronavirüse karşı yeni tedbirler uygulamaya geçiriliyor. Bu uygulamalardan biri de maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla bugünden itibaren tüm illerde vatandaşların yoğun olarak bulunduğu, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içme yasağı oldu.Yine daha önce illere gönderilen genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere göre İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda Valilerce; koronavirüs salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10.00-16.00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak. Edinilen bilgilere göre Afyon’da da 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması kararı bugün belli olacak.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.