Afyon’da yeni park uygulaması

Afyon'da getirilen yeni uygulama ile Millet Caddesi'nde, ikinci sıra park edenleri engelleyip trafiğin tıkanmasını önlemek için araç sürücüleri bundan böyle araçlarını düz olarak park etmeyecek, çapraz olarak park edecek.

Bütün şehirlerin ortak sorunudur, trafik yoğunluğu ve aracınıza park yeri bulamama konusu. Ya aracınızla yola koyulduğunuzda gideceğiniz yere trafik kilitlendiği için gidemezsiniz. Haydi gittiniz diyelim, aracınızı park edecek yer bulamazsınız ve sokak sokak ötelere park edersiniz. Araçlar yolun sağını tamamıyla kapatarak park ederler. Ve orada işi olan başka araç sürücüleri de flaşörlerini yakar ve ikinci sıraya park ederler. Bu da trafiği daha da işin içinden çıkılmaz bir hal aldırır.

Afyonkarahisar’ın trafiğin yoğun olduğu bir caddesinde, park sorununa daha değişik bir çözüm getirildi. Halk dilinde Uzun Çarşı diye bilinen, ancak kayıtlarda adı Millet Caddesi olarak geçen cadde de, ikinci sıra park edenleri engelleyip trafiğin tıkanmasını önlemek için araç sürücüleri bundan böyle araçlarını düz olarak park etmeyecek, çapraz olarak park edecek. Böylelikle ikinci sıra park etmek isteyenlere yer kalmayacak ve trafik tıkanmayacak.Bilindiği üzere Millet Caddesi, yani halkın dilinde yer alan adıyla Uzun Çarşı, Afyon’un en ünlü caddesi ve lokumcular, sucukçular ve sarraflar bu caddede bulunuyor. Yani alış-verişin en yoğun olduğu caddelerden biri.

Cadde boyu dükkanları bulunan bazı esnaflarda bu kararı eleştiriyor, işlerinin azalacağını iddia ediyor. Esnaf, “Bu cadde Afyon’un alış-veriş ve trafik anlamında en işlek caddelerinden biri. Burada ki trafik akışı ilerlemiyor, özellikle akşam saatlerinde, yani iş çıkışı olduğu saatlerde burada dur kalk şeklinde bir trafik yoğunluğu yaşanıyor. Getirilen sistem burada ki trafik akışını kolaylaştırmayacak, aksine daha sıkıntılı bir hale sokacak, bu sistem işlerimize de darbe vuracak.” diyorlar.Aslında genele şöyle bir baktığınızda, yoğunlaşan trafik ve bununla birlikte gelen park sorunu, Afyon’un nüfusunun artması ile gün geçtikçe büyüyen ve kısa bir zaman sonra kangrene yol açacak önemli sorunlar.

Ne dersiniz, bu sorunlar bir an önce gündeme getirilip şehrimizi yönetenler tarafından çözüme kavuşturulması gerekmiyor mu?

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.