Afyonkarahisar Eski Belediye Başkanı Demirayak hayatını kaybetti

Afyonkarahisar Eski Belediye Başkanı Nuri Demirayak hayatını kaybetti.
Eski Başkan Demirayak hayatını kaybetti

Dumlupınar Mahallesinden, İbrahim ve Gökhan Demirayak’ın babası, Nurten Demirayak’ın eşi, Diş Hekimi Muzaffer Demirayak, ve Özge Demirayak’ın kayınpederi, Zeki ve Nevzat Demirayak, Vesile Arık , Nezahat Taştı’nın ağabeyi Afyonkarahisar  Eski Belediye Başkanı Nuri Demirayak vefat etti.

Cenaze namazı ikindi namazını müteakip Paşa Camiinde kılınacağı , Kocatepe Asri Mezarlığına defnedileceği öğrenildi.Nuri Demirayak kimdir? 

Nuri Demirayak 1932 yılında Afyonkarahisar’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Afyonkarahisar’da tamamladı. Yüksek tahsilini, İstanbul Teknik Üniversitesi Teknik Okul Mimarlık Bölümünde okudu.

Baba tarafından Bakkal Nuriler’e, ana tarafından ise Bu-haralıoğlu sülalesine mensup olan Demirayak 1957 yılında Afyonkarahisar Belediye Fen İşleri Müdürlüğünde memur olarak başladı. Sonra sırası ile Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul İnşaatları Kontrol Şefliği, PTT Yapı Kısım Amirliği, Devlet Su İşleri Selevir Barajı ve Sulama Kontrol Şefliği, Y.S.E. Müdürlüğü, SEKA Kontrol Şefliği ve Afyon Şeker Fabrikası Kontrol Şefliğinde bulundu.Daha sonra siyasete soyunan Nuri Demirayak, 11 Aralık 1977 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, Adalet Partisi adayı olarak, Belediye Başkanlığı’na adaylığını koydu ve kazandı. Nuri Demirayak, 11 Şubat 1983 tarihinde, Askeri İktidar tarafından görevinden alındı. Üç gün sonra yerine, Turan İmre tayin edildi. Nuri Demirayak, Belediye Başkanlığından ayrıldıktan sonra, serbest ticarete başladı. Ticaret Odası üst kademelerinde görev aldı Evli olan Demirayak, iki çocuk babasıdır.

1977 yerel seçimlerinde Adalet Partisinden Belediye Başkanı seçilmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.