Afyonkarahisar’da Koronavirüs Tedirginliği!

Hasan Öğünç’ün hazırlayıp sunduğu Kanal3’te Sabah programına “Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Neşe Demirtürk ” konuk oldu.

Dünyada hızla yayılan koronavirüs hakkında konuşan  Prof. Dr. Neşe Demirtürk , Kanal 3’de Afyonkarahisarlıları da ilgilendiren çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Etkin Mücadele ediliyor“Korana virüs Ülkemizi ve tüm dünyayı meşgul eden konu. Aslında Korona virüsler insanlarda üst solunum yolu bulaşan etkenler. İlk Çin’de ortaya çıkan hızla yayılan yeni bir virüs türü. Korona virüslerin özelliği insanlar dışında hayvanlarda da enfeksiyon yaratabiliyor olması. Özellikle yarasalar bu virüsler için rezervuar olabiliyor. Yarasadaki virüsün yapı değiştirerek insana bulaşabilme özelliği kazanması farklı salgınlar oluşmasına neden olabiliyor. Geçmişte de bunu örneklerini gördük. Bu virüsün özelliği bütün dünya ya yayıldı. Dünya sağlık örgütü dün akşam salgını Pandemi olarak ilan etti. Pandamı kıtalar arası etki gösteren ve yayılan yeni bir enfeksiyon salgını diye tanımlayabiliriz. Dünyanın tüm kıtalarında var ve yaklaşık 130 ülkede hastalık tanımlandı. Biz başından beri iyi yöneten ve aldığı sıkı önlemlerle hastalığın ülkemize geciktirdiğini görüyoruz. Sanırım hastalığın çıktığı 128.inci ülke konumundayız. Ondan az vaka görülen elli ülkeden birisiyiz.”

Afyonda tanımlanmış vaka yok“Şehrimizde hastalığın gizlenmesi, saklanması söz konusu değildir. Zaten bu konuda bütün dünya şeffaf gidiyor. Bazı ülkelerde katlanarak giden vakalar bildiriliyor. Dünya sağlık örgütünün de sıkı takipleri var. Saklamak söz konusu değil. Bildiğiniz gibi bizde de bir bilim kurulu oluşturuldu. Sağlık bakanlığı bilim kurulu ile sürekli istişare halinde. Sağlık Bakanı da sıklıkla toplumu bilgilendiriyor. Doğru olan bir vaka hemen toplumla paylaşıldı. Bizde olası vaka tanınma uyan bir hasta ile karşılaşmadık. Şu anda Afyonda tanımlanmış vaka yok.”

Çok korkmamalıyız“Korona virüsler aslında kış virüsleri. Havaların ısınması bu virüslerin ortadan kalkmasını sağlıyor. Uzun süre sıcak ortamda canlı kalamıyorlar. Yaz ayının gelmesiyle insanlar aynı zamanda toplu alanlardan açık havaya çıkıyorlar. Bunlar salgının hızını kesecek. Tabi dediğiniz doğru biz yaza girerken dünyanın bir bölgesi kışa giriyor. Bu virüs bir pandamı etkeni. Dolayısı ile bu bölgelerde artış olması mümkün. Çok korkmamızı ve paniklememizi gerektirecek bir salgın değil aslında.”

Grip daha tehlikeli

“Çocuğumuz girip olduğunda girip olmasın diye göndermek doğru değil. Grip bence Korona virüsten çok daha fazla korkmamız gereken bir hastalık. Geriye dönüp bakarsak çok daha fazla insan ölüyor. Çocuklarımızı bu dönemlerde okula göndermemek uygun olanı ki grip virüsünü arkadaşlarına bulaştırmasınlar. Korona virüsü konusunda okulların tatil edilmesi tartışmalı bir konu henüz bilim kurulundan da bu konuda bir karar çıkmadı.14 yaş altında hastalanan çocukların oranı tüm vakaların binde biri kadar. Bu virüs çocuk yaş grubunu fazla etkilemiyor.”

Aşı karşıtlarını anlamak mümkün değil

“Aşı karşıtlarına sıcak baktığımı söyleyemem. Enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının en önemli silahı aşıdır. Ben size sorayım Korona virüsün aşısı olsa kim aşı olmak istemez, aşı olsa insanlar sıraya girecekler. Grip için elimizde bir silah aşımız var ve onunla koruna biliyoruz. Aşı karşıtı olanları anlamak mümkün değil.”

Risk grupları dikkat etmeli

“Korona virüsün etkili olduğu yaş grubu 60 yaş üzeri insanlar. Gençlerde çok fazla bir klinik sağlın yapmıyor. Öksürük ve ateş yüksekliği ile iyileşen bir tablo şeklinde. Hastalığın kuluçka döneminin dört gün ile on dört gün arasında olduğu belirlendi. On dört gün kuralı bu yüzden açıklandı. Yayılımı engellemek için böyle bir kural var.Her hastane olası vakalara karşı bir düzen oluşturdu.Bize böyle bir vaka gelirse hazırlanan serviste izole bir şeklide tedavisi sağlanacak.”

Ellerimizi sık sık yıkayalım

“Elimizin üzerine bulaşan mikropların yok olması için en az yirmi saniye sabunla, bunun illa dezenfektan olması gerekmiyor normal bir sabunla da olabilir parmak araları, parmak uçları, tırnak aralarını bol su ile yıkamak Korona virüsünü öldürmek için yeterli. Maskeler için kullanma süresi maksimum sekiz saattir. Genel önlemlerimizi alalım fakat bir korku havası estirmeyelim. Evden çıkılmayacak gibi senaryolar yazmayalım. Fakat solunum sıkıntısı olduğunda mutlaka sağlık kuruluşlarına başvuralım.” Dedi.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.