Afyonkarahisar’da koronavirüs var mı?

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, koronavirüs hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını ülkemize de sıçradı. Hergün artan vaka sayılarıyla ülke genelinde tedirginlik artmaya başladı. Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, koronavirüs salgınıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kentte koronavirüs vakası olup olmadığı hakkında bilgi veren Korkmaz, tespit edilen koronavirüs vakasının olmadığını dile getirdi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:Afyonkarahisar’da Tespit Edilen Koronavirüs Vakası Yok

“Şehrimizde tespit edilmiş koronavirüs vakası yok ama yarın ya da ertesi gün vaka yok diyemeyiz. Bu durum Afyonkarahisar’a özel bir durum değil. Bu virüs ülkemize giriş yaptı, şu anda hangi şehirde koronavirüs varolmasından ziyade bütün Türkiye genelinde koronavirüsü varmış gibi davranıyoruz. Bir ilde olup olmaması önemli değil. Halkımızın rehavete kapılmaması gerekiyor.Halkımızdan beklentimiz şu yönde, rahat bir şekilde avmlerde, sokaklarda, kalabalık yerlerde gezmelerini, hiçbir şey yokmuş gibi sosyal hayatlarına devam etmelerini istemiyoruz.”

Umreden Gelenlerin 14 gün Kuralına Uymaları Gerekiyor“Umreden gelen veya yurt dışından gelen misafirlerimiz bugün gayet sağlıklı olabilirler fakat, 14 gün kuralına uymaları gerekiyor. Ateş, geniz akıntısı, burun akıntısı gibi semptomlar başlamadan önce insanlar hastalığı bulaştırmaya başlıyor. Hastalığa yakalandıktan 2 ile 14 gün arasında sizde bu hastalığın belirtileri çıkana kadar, başka insanlara bulaştırmaya devam edersiniz. Bu hastalık panik yaptıracak hastalık değil. Panik olan yerde hata her zaman olur. Burada basit kurallara uymalıyız. Sosyal hayatımızı azaltıp, 2 ay dişimizi sıkmamızı gerekiyor. Temizliğimize ve sosyal hayatımıza dikkat etmemiz gerekiyor.”

Kendimizi Koruyamazsak Bizden De Ölüm Haberleri Gelmeye Başlayacaktır

“Türkiye bu hastalıkla çok geç tanıştı. Türk halkı olarak bize bir şey olmaz deyip kendimizi kandırdık. Bizim dünyadaki diğer insanlardan bir farkımız yok. Biz kendimizi koruyamazsak bizden de ölüm haberleri gelmeye başlayacaktır.

Çok hızlı yayılan bir hastalık. Kontrolü elden bırakmamak gerekiyor. Sağlık Bakanlığı bu durumu çok güzel yönetiyor. Çok hızlı adımlar atıyor.”

Gençler Kafelerde Vakit Geçirsin Diye Okullar Tatil Yapılmadı

Milli Eğitim Bakanlığı ise öğrencilere tatili parklarda oynasınlar diye vermedi. Gençler kafelerde vakit geçirsin diye okulları tatil yapmadı. Sokaklarda dolaşmasınlar diye tedbir amaçlı tatil yapıldı.”

Evleri Dezenfekte Etmek Gibi Bir Uygulamamız Yok

“Afyonkarahisar’da evleri dezenfekte etmek gibi bir uygulamamız yok. Kapı kapı gezip, evleri ilaçlama gibi bir hizmetimiz yok. Böyle durumlarda, halkımızın polise başvuru yapmalarını istiyoruz. Halkımızı bu konularda dolandırıcılara karşı uyarmamız gerekiyor” dedi.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.