Afyonkarahisar’da sahte çağrı merkezi baskını: 9 gözaltı!

Afyonkarahisar'da, kurdukları korsan çağrı merkezi aracılığıyla vatandaşları telefonla arayarak dolandırdığı belirlenen 12 kişi Afyonkarahisar’da, 1 kişide Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yakalandı.
afyon da sahte çağrı merkezi baskını

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü‘ne bağlı Siber Suçlarla Müdürlüğü ekipleri tarafından Afyonkarahisar‘da, kurdukları korsan çağrı merkezi aracılığıyla vatandaşları telefonla arayarak dolandırdığı belirlenen 12 kişi Afyonkarahisar’da, 1 kişide Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yakalandı.

Şüphelilerin dolandırıcılık faaliyetlerinden yaklaşık 1 milyon TL haksız kazanç sağladıkları tespit edilirken, yapılan çalışmalar neticesinde Afyonkarahisar’da 14 ikamet 2 iş yeri, Hakkari ili Yüksekova ilçesinde 1 adres olmak üzere toplamda 17 adres, 16 hedef şahsa yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda 13 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Yapılan aramalar sonucunda şüphelilere ait çok sayıda dijital materyal ve dokümanlara el konulurken, yakalanan şahıslardan 3’ü emniyetteki işlemlerinin ardından salıverildi.

Afyonkarahisar'da sahte çağrı merkezi baskını: 9 gözaltı!

Suç örgütünün yöneticileri olan U.D., M.B., A.D., başta olmak üzere örgüt üyeleri Y.D., Hakkari ilinde H.D., N.İ., H.Y., H.K.,N.T.,S.D. , yapılan işlemlerin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi.

Afyonkarahisar'da sahte çağrı merkezi baskını: 9 gözaltı!

Öte yandan örgüt içerisinde müşteri temsilcisi görevini üstlenen şüphelilerin 0850 ile başlayan VOİP hatlar üzerinden vatandaşları arayarak, dünyaca ünlü Google firması ile bir bağlantısı olmamasına rağmen kendilerini Google şirket çalışanı, Google güncelleme departmanı veya Google adına faaliyet gösteren şahıslar olarak tanıttılar.

Ayrıca, örgüt üyeleri Google üzerinde reklam kaydı oluşturulacağı, iş yerine ait reklamının Google’de üst sıralarda yer alacağı ya da aradıkları vatandaşa daha öncesinde reklam kaydının olduğunu belirterek, bu reklam kaydının güncellenmesi gerektiği, güncellenmediği takdirde daha fazla ücret ödeyeceği şeklinde aldatıcı söylemlerde bulundu.

Vatandaşın ikna olmasını sağladıktan sonra mobil ödeme sistemi üzerinden vatandaşlardan ya faturalı hatlarına gönderilen mesaja EVET yazdırılmak ya da boş mesajlara EVET yazdırmak suretiyle ve banka hesabı üzerinden EFT yaptırılmak suretiyle ücret alındığı ve benimsedikleri bu yöntemler doğrultusunda dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri ortaya çıkarıldı.

2018 yılında Afyonkarahisar’da çok sayıda vatandaşın, telefonla arayan kişilerce dolandırılması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, başlatılan soruşturma kapsamında 26 kişi gözaltına alınırken, Şüphelilerden 19’u işlemlerin ardından serbest, 7 kişi ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.