Afyonkarahisar’ın gurur tablosu bu programda

Bu yıl yapılan YKS üniversiteye geçiş sınavında dereceye giren Afyonkarahisarlı öğrenciler, Kanal3 ekranlarında, Efe Hasan Öğünç'ün hazırlayıp sunduğu Mercek programına konuk oldu.
Afyonkarahisar'ın gurur tablosu bu programda

Efe Hasan Öğünç’ün hazırlayıp sunduğu Mercek programına Afyon Lisesi’nden Mihriban Yüksel, Bahçeşehir Koleji’nden Kerem Görkem Görgülü ve Rahime Hilal Altan katıldı. Programda öğrenciler, başarı sıralamaları ve tercihleriyle ilgili konuştu.

Kesinlikle Türkçe’den başlanılmalı

İlk olarak konuşan Mihriban Yüksel: “Ben sözelde bin 822. oldum eşit ağılıkta da ilk 76 bine girdim. İlkokuldan beri büyük hedefleri olan biriydim. Lisede de her zaman derslerle ilişkim iyiydi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden politika ve ekonomi bölümlerini tercih ettim. Ben, eğer bu şartlarda yapabiliyorsam her şekilde yapabilirim. Arkadaşlarıma tamamen rahat olmalarını öneriyorum. Çok çalışan bir öğrenci değildim, en fazla 3 saat çalışan bir öğrenciydim. Dershane desteği aldım. Hafta sonu ve hafta içi destekleme ve yetiştirme kurslarımız vardı. Kesinlikle Türkçe’den başlanılmalı. Türkçe, uzun olduğu için beynimiz boşken çözmek güzel oluyor. Benim yöntemim, Türkçe’yi çözüyordum daha sonra sosyalin yarısını çözüp matematik ve fen yapıp tekrar sosyale dönüyordum” dedi.Krizi doğru yönetmek gerekiyor

Daha sonra konuşan Rahime Hilal Altan: “Sayısalda bin 668. oldum. Türkiye’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni tercih ettim. Tıp fakültesi, çocukluktan beri hayalimdi. Bence hayatla ölüm arasındaki o çizgiyi doktorların tuttuğuna inanıyorum ve böyle kutsal bir mesleği icra etmek istiyorum. Branş olarak da kalp damar cerrahisini istiyorum. Krizi doğru yönetmek gerekiyor. Bence stresi en az düzeye indirip o anki düzeye odaklanmak gerekiyor. Kafamızı tamamen çalışmaya verip başka şeylerle doldurmamak lazım. Pandemide 9 saat çalıştığım da oldu. Ben, çok çalışan bir öğrenciydim. Destek almadım” ifadelerini kullandı.

Dünyada neler olup bittiğini düşünmemeye çalıştım

YKS 2020’de sayısalda bin 529. ve yabancı dil sınavında 830. olan Kerem Görkem Görgülü, pandemi süreci ile ilgili: “Ben, mümkün olduğunca bir şey hissetmemeye çalıştım. Soğukkanlı olmaya ve dünyada neler olup bittiğini düşünmemeye çalıştım. Bir gün içinde 8-9 saat çalışıyordum. Ben, biraz daha yavaş şekilde gün içinde yayarak çalışıyordum. Sabahları, sayısal derslere çalışırdım. Bazı noktalarda destek aldım. Okulda da soru çözme etütlerimiz vardı. Gelecek yıl sınava gireceklere önerim, anlamadıkları soruları mümkün oldukça boş bıraksınlar, daha sonra dönüp baksınlar” açıklamalarında bulundu.Öğrenciler hedefini iyi belirlemeli

Başarılı öğrencilerle sohbet eden Efe Hasan Öğünç, daha sonra  Afyon Lisesi ve Bahçeşehir Koleji müdürlerine bağlandı ve onların görüşlerini aldı. Afyon Lisesi Müdürü Turgay Bingül: “Bir öğrencinin başarılı olabilmesi için hedefini iyi belirlemesi gerekir. Disiplinli ve çok çalışmak, aynı zamanda başarıyı da getirir” dedi. Bahçeşehir Koleji Müdürü Abdullah Taş ise: “Hilal, iyi bir tıp öğrencisi olacak. Görkem de iyi bir mühendis olarak karşımıza çıkacak. Pandemi nedeniyle üç aydır okullardan uzak kaldık. Bu yılki mezunlarımızdan, son derece iyi sonuçlar elde ettik” şeklinde konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.