AKÜ’de yeni eğitim sistemi belli oldu

Dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı Türkiye’de 2019-2020 eğitim öğretim yılı okullar uzaktan eğitimle sona ermişti. Yeni eğitim öğretim yılının nasıl olacağı merak konusuyken AKÜ rektörlüğünden yapılan açıklamada, yeni dönemin uzaktan eğitimle yapılacağına karar verildi.
AKÜ'de yeni eğitim sistemi belli oldu

Türkiye’de her geçen gün koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Bugün açıklanan verilere göre vaka sayısının 288 bini geçtiği öğrenildi.
Vaka sayıları artmaya devam ederken ülke genelinde tedbirler de artmaya devam ediyor.
Geçtiğimiz günlerde en ilginç tedbiri açıklayan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ‘Karantinaya uymayanları KYK yurtlarına yerleştireceğiz’ haberinin ardından öğrenciler, ‘okul açılırsa biz napacağız’ diye düşünmeye başlamışlardı. Yeni eğitim öğretimin nasıl olacağı ve yurtlarda kalıp kalınamayacağı merak konusuyken bugün rektörlükten açıklama yapıldı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakaş, üniversite öğrencilerine eğitimin nasıl yapılacağını sosyal medya hesabı üzerinden açıkladı.AKÜ'de yeni eğitim sistemi belli oldu

Rektör Karakaş, yaptığı açıklamada: “Sevgili öğrencilerimiz, AKÜ Senatosu, YÖK’ün 04.09.2020 tarihli yazısına istinaden, 04.09.2020 tarihinde 2020-2021 Yılı Güz Dönemi için almış olduğu kararları yeniden müzakere ederek yeni kararlar almıştır. Genel kararlar ve ayrıntılar aşağıdaki akışta” ifadelerini kullandı.
Karakaş, açıklamasında, güz döneminde AKÜ’nün önlisans, lisans ve lisansüstü programlarında; uygulama gerektiren derslerin hibrit, diğer tüm teorik dersler ve bazı uygulamalı derslerin ise senkron olarak uzaktan eğitim yoluyla yürütüleceğini belirtti. Derslerle ilgili ayrıntıların ise üniversitenin web sayfasında açıklanacağını değindi.
Karakaş’ın açıklamasının devamı şu şekilde: “YÖK’ün yazısı, Afyon’daki salgın şartları ve Bölgemizdeki Üni.lerle yapılan istişareler neticesinde Senatomuzun aldığı bu kararlar, camiamıza hayırlı olsun. Bu kararların alınmasında, son günlerde artan salgının riskini yüklenebilme gücümüzün zayıflaması etkili oldu. AKÜ Yönetimi olarak bütün beklentimiz; sizleri kampüslerde, dersliklerde, kantinlerde, kütüphanelerde ve laboratuvarlarda görmekti. Suyu kesilmiş değirmen gibi hissediyoruz. Biliyoruz çok özlediniz ve çok özledik. Hepinizle baharda daha sağlıklı bir ortamda görüşmek dileğiyle.”Derslerin tamamı canlı yapılacak

Rektör Karakaş: “Sevgili öğrencilerimiz, uzaktan öğretimin yüz yüze eğitimin alternatifi olmadığını biliyoruz. Şartlar gereği uzaktan yapılacak derslerin tamamı canlı olarak yapılacaktır. Sınavlar konusunda da iyileştirici önlemler alacağız. Uzaktan öğretimin niteliğini artırmak için çalışacağız” dedi.

Peki yeni dönem nasıl olacak?

Rektör Karakaş, eğitimin uzaktan olacağını açıklamasıyla dönemin nasıl ilerleyeceğine ilişkin bilgiler verdi.
Karakaş’ın verdiği bilgiler, şu şekilde:
“Değerli öğrencilerimiz, Üniversitemiz 2020-2021 akademik takviminin ayrıntılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Kayıt yenileme, 28 Eylül-4 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.Eğitim 5 Ekim’ de başlıyor. https://ogrenci.aku.edu.tr/2020/06/02/2020-2021/

Sevgili öğrencilerimiz, ikinci öğretim harçları konusunda üniversitenin değiştirme yetkisi yoktur. Uygulama zorunluluğu ile ilgili birimlerden gelen görüşler dikkate alınmıştır. Staj, işbaşı eğitim gibi akademik birimleri ilgilendiren hususlarda kendi birimlerinize sorunuz.
Akademik birimlerdeki derslerle ilgili (uzaktan, yüz yüze ve hangi dersler) ayrıntılar hususunda sorularınız cevapları aşağıdaki linkte https://ogrenci.aku.edu.tr/

 Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.