Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım’dan fiyat garantisi

Son günlerin en önemli konularından biri olan, Kanal 3 ekranlarında da bir haftadır milletvekillerinin dile getirdiği Afyonkarahisarlı patates üreticilerinin sorunları nihayet çözüme kavuşuyor. Gazete 3’ten de duyurduğumuz Tarım ve Orman Bakanlığının üst düzey yetkilileri Afyonkarahisar’a gelerek üretici ve STK temsilcileri ile görüştü. Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım, üreticileri rahatlatan fiyat açıklamasını yaparak, “Kimseyi mağdur etmeyeceğiz” dedi.
Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım’dan fiyat garantisi

Kalabalık heyet geldi

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Havza Daire Başkanı Uğur Erdem, Afyonkarahisar Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar ile Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop’un katıldığı toplantıda, patates üreticilerinin pazarlamayla ilgili sorunları ele alındı. Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yener Yıldırım, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgeye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla geldiklerini söyledi.

“Kimseyi mağdur etmeyeceğiz”

Patates üreticilerinin satış, pazarlama ve üretimle ilgili sıkıntılarını dinlediklerini belirten Yıldırım, “İnşallah çok yakın bir zamanda bölgedeki patates üreticilerinin bu sıkıntılarını çözecek bir alım yöntemi belirleyip çiftçilerin emeklerini kesinlikle karşılıksız bırakmayacağız.” dedi. Yıldırım, şunları kaydetti: “Birkaç gün içinde alım şeklimizi, kriterlerimizi, şartnamelerimizi ortaya koyacağız. Bu şekilde Ziraat Odası ile buradaki kooperatifimizle, birliklerimizle bu alımı gerçekleştireceğiz. Fiyat olayı da tabii ki kesinlikle çiftçimizin emeğinin altında olmayacak. Üretim maliyetlerinin üzerinde bir fiyat inşallah açıklayacağız. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz.”Toptaş ile görüşüldü

Tarım ve Orman Bakanlığı heyeti, Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş ile de görüştü. Toptaş ve heyetteki bürokratlar, patates üreticilerinin içinde bulunduğu sıkıntılar ve fiyat konusunda görüş alışverişi yaptı.

%100 Arttı

Kanal 3’ün geçtiğimiz günlerde sıklıkla gündeme getirmesinin ardından patates üreticilerinin sıkıntıları gideriliyor. Milletvekillerimizin devreye girmesiyle birlikte önce Atatürk Orman Çiftliği ilgililerinin ilimizden patates alımına başlamalarıyla birlikte yaklaşık olarak 0.40 TL olan patates fiyatları hafta sonunda 0.80 TL ye yükseldiBerat Albayrak’tan Talimat

Tarım bakanlığına bağlı Atatürk Orman Çiftliği’nin ardından Berat Albayrak’ın başında olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Türk Şeker Tarım A.Ş ilgililerinin de Çarşamba günü ilimize gelerek yazlık patates alımına başlayacakları öğrenildi. Talimatların bizzat Bakan Albayrak tarafından verildiği ve Türk şeker Tarım A.Ş nin sadece yazlık patates alımı ile sınırlı kalmayacağı, kışlık patates alımını da yapacağı öğrenildi.

  Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.