ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Serteser: İhracatımız toparlanmaya başladı

ATSO eylül ayı meclis toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Serteser, pandemi dolayısıyla sıkıntıya düşen ihracatta bir toparlanma olduğunu belirterek, “ABD ve Fransa’yla olan ihracatımız artarken, Çin Halk Cumhuriyeti’yle olan ihracatımız maalesef geriledi” dedi.
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Serteser: İhracatımız toparlanmaya başladı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Serteser, “Şu an için hem ülkemizde, hem de dünyada yeni tip koronavirüs salgını vakalarında yeniden yukarı doğru hareketlenme var. Üzülerek görüyoruz ki ülkemizde her gün 60’ın üzerinde vatandaşımız salgın dolayısıyla hayatını kaybediyor. Avrupa ülkeleri ve Amerika kıtasındaki ülkelerde durum daha vahim.  Hepimiz biliyoruz ki bu salgından ancak tedbirlerle korunabiliriz. Temizlik, sosyal mesafe ve maske kuralına tam olarak uyduğumuzda, koronavirüse yakalanma riskini en aza indiriyoruz.  Yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla bir dizi önlem alındı, biz de bu önlemleri harfiyen uyguluyoruz. Odamız’da yaklaşık 1 ay önce esnek çalışma sistemine geçtik. Personelimiz yarı zamanlı çalışıyor, ama hiçbir işimiz aksamıyor” diye konuştu.

HES kodu ile odamıza giriş yapılıyor

ATSO’nun HES kodu ile kişi kabulü yaptığını belirten Serteser,  “Sizin de takip ettiğiniz gibi HES Kodu, kamu kurum ve kuruluşlarında zorunlu hâle geliyor. Biz de HES Kodu uygulamasına Afyonkarahisar’da ilk geçen kurumlardan biri olduk. Odamızın bu duyarlılığı hepimizin sağlığı için önemlidir.   Üyelerimizden, Meslek Komitelerimizden gelen her görüş, öneri ve talebi önemsiyoruz. Sektörlerde sorun ve sıkıntıların çözüm yollarını ilgili makam ve mercilerle paylaşıyoruz. Bu nedenle Müşterek Meslek Komitesi toplantısına meslek komitelerimizin yöneticilerinin katılmasını özellikle istirham ediyorum.  Mart ayından itibaren yaşanan pandemi sürecinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birçok kez video konferans yöntemi ile bir araya gelme fırsatı elde ettim. Son olarak 16 Eylül 2020 tarihinde TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi toplantısına katılarak, sektörlerimizin yaşadığı sıkıntıları ve talepleri Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na ilettim. Pandemi sürecinin başından itibaren gösterdiği duyarlılık dolayısıyla Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na sizin huzurunuzda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.Önerisi olanlar bana ulaşabilir

Önümüzdeki salı günü TOBB Ege Bölgesi İstişare Toplantısı’nın yapılacağını kaydeden Serteser, “Toplantıda görüş ve önerileri dile getireceğim. Pandemi süreci ya da diğer konular hakkında talebi, görüşü, önerisi olan siz değerli meclis üyelerimiz, meslek komitelerimizin yöneticileri ve üyelerimiz bana ulaşabilir.  14 Eylül 2020 tarihinde Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde bir dizi ziyaret gerçekleştirildi. Bu ziyaretlerde odamız adına iş insanı Sayın Süleyman Kırlıoğlu’na plaket takdim edildi. Yılın Esnaflıktan Sanayiciliğe Yükselen İş İnsanı olan Sayın Kırlıoğlu’nu kutluyor; örnek çalışmalarının devamını diliyorum”  dedi.

Her aklına esen her iş ile iştigal etmemeli

Serteser, her aklına esenin her iş ile iştigal etmemesi gerektiğini ifade ederek,  “Bu vesile ile Ahilik Haftası’nı da kutluyorum. Malumunuz olduğu üzere Ahilik, Anadolu’daki esnaf ve tüccarın iş hayatlarını düzenleyen; dürüstlük ve cömertlik esasına dayanan 9 asırlık bir gelenektir. Ahilik, aynı zamanda lonca teşkilatları vasıtasıyla işyerlerinin rekabet edebilirlikleri hakkında hüküm veren, esnaf ve tüccarın hakkaniyet çerçevesinde dükkan açabilmelerini sağlayan kurallar bütünüdür. Günümüzde de Ahilik’in esas aldığı kuralların hatırlanması gerekmektedir.  Her aklına esen kişi, her aklına esen iş ile iştigal edememeli, böylece kurulan işletmelerin uzun soluklu olması sağlanmalıdır.  Bugün İngiltere’den Fransa’ya birçok ülkede gördüğümüz bu sistemin, asırlar önce Anadolu’da uygulanmış olması, bize güç vermektedir. Önerimiz, açılacak işletmelerin belirli kıstaslara göre, yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından yönlendirilmesidir. Dileriz bu konu ülke kamuoyunda da tartışılır” dedi.Ekonomide olumlu ve olumsuz gelişmeler aynı anda yaşanıyor

Serteser ekonomide olumlu ve olumsuz gelişmelerin aynı anda yaşandığını belirterek, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sanayi üretimi yıllık yüzde 4,4 oranında arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı. Yine Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Tüketici güven endeksi, Eylül’de geçen aya göre yüzde 3.2 arttı. Ağustos ayında 79.4 olan endeks değeri Eylül’de 82’ye çıktı” diye konuştu.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Serteser: İhracatımız toparlanmaya başladıİşsizlik kronik bir sorun

İşsizliğin kronik bir sorun olarak durduğunu kaydeden Serteser,  “Bu gelişmelere rağmen, işsizlik ise adeta kronik bir sorun olarak karşımızda duruyor. Yine TÜİK verilerine göre 4 milyon 101 bin kişi işsiz. İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye Satın Alma Yöneticileri Endeksi (Purchasing Managers’ Index-PMI), Ağustos’ta 54,3 düzeyinde gerçekleşti.  Kovid-19 salgınından kaynaklı sert daralmanın ardından, Türk imalat sektörü böylece üst üste üç ay güçlenen bir performans sergiledi. Bu dönemde toplam yeni siparişlere göre yavaş olmakla birlikte yeni ihracat siparişleri de artış gösterdi” ifadelerine yer verdi.Talepleri ileteceğim

İstek ve talepleri TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na iletmeye devam ettiğini ifade eden Serteser,  “Takip edilen 10 sektörün 8’i Ağustos’ta üretim artışı gerçekleştirdi. En güçlü yükseliş, talep koşullarındaki iyileşmeye bağlı olarak rekor büyüme kaydeden kara ve deniz taşıtları sektöründe gerçekleşti. Hem gıda ürünleri hem de giyim ve deri ürünleri sektörlerinde üretim, yeniden büyüme bölgesine geçti. Şehrimizdeki duruma gelecek olursak, termal turizm sektörü ve aslında tüm turizm sektörü, hiç iyi durumda değil. Aynı şekilde özel eğitim kurumları da pandemiden en çok etkilenen sektörler arasındadır. Yumurtacılık sektörü, pandemiden önce de sıkıntılı durumdaydı, şimdi bu sıkıntılar devam etmektedir. Biz bu sektörlerden gelen istek ve talepleri, anında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’e yazılı olarak, ayrıca görüşmelerimizde Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na iletiyorum” dedi.

Düğün salonlarına teşvikler gerekiyor

Düğün salonlarının çalışmalarının kısıtlandığını salonlar için yeni teşvik çıkmasının gerektiğini kaydeden Serteser,  “Pandemi dolayısıyla çalışması kısıtlanan düğün salonları gibi işletmeler için yeni teşvikler çıkması gerektiğine inanıyorum. Sağlık her şeyden önemlidir, sağlık dolayısıyla kısıtlama yaşanan sektörlere de destek verilmelidir. Bu konuları ben ve diğer illerdeki Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ile birlikte iletiyoruz. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu da tüm illerden gelen ilgili Bakanlara ve gerektiğinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a iletiyor.  Merkez Bankası, Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 8,25’ten yüzde 10,25 düzeyine çıkardı. Merkez Bankası, bu kararıyla Eylül 2018’den itibaren ilk defa faiz artırmış oldu. Merkez Bankası, Eylül 2018’de yüzde 24 olan politika faizini yaptığı indirimlerle bu yılın Mayıs ayında yüzde 8.25’e düşürmüştü” ifadelerini kullandı.

İhracatımızda toparlanma var

Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendiren Serteser,  “İnşallah döviz kurlarının seyri biraz da olsa aşağı çekilir ki bunun emareleri bugün görüldü. İhracatta, Türkiye ortalamasından iyi durumdayız. 2020 yılı Ağustos ayında ilimiz ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,17 arttı. Türkiye’de ise 2020 yılı Ağustos ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azaldı. İlimizden ilk 8 ayda yapılan ihracat, geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 9,28 gerilerken, Türkiye’nin ilk 8 aylık ihracatı geçen yıla göre yüzde 12,8 gerilemiş durumda. İhracatımızda bir toparlanma var. Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’ya ihracatımız artarken, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracatımız ne yazık ki gerilemiş durumda. Madencilik sektörü, ihracatımızda ilk sırada. Yumurta ihracatı ise ciddi bir biçimde geriledi. İnşallah önümüzdeki günlerde bu sektörlerimiz, sıkıntılarından kurtulur” ifadelerine yer verdi.

TSE Belgelendirme Müdürlüğü kurulacak

Serteser şöyle devam etti:  “Sözlerime birkaç hatırlatma ile son vereceğim.  Malumunuz olduğu üzere Mart ayında ödenmesi gereken Oda aidatları, pandemi salgını nedeniyle ekim ayına ertelendi. Aidat borcu olan üyelerimizin aidatlarını ödemelerini rica ediyoruz.  Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekilimiz Sayın Mehmet Taytak, bizim “Afyonkarahisar’da Türk Standardları Enstitüsü Belgelendirme Müdürlüğü kurulması” doğrultusundaki talebimiz üzerine TSE Başkanımız Sayın Prof. Dr. Adem Şahin ile görüştü. Görüşme neticesinde Afyonkarahisar’da TSE Belgelendirme Müdürlüğü’nün kurulmasına karar verildi. Afyonkarahisar iş dünyası adına Sayın Milletvekilimiz Taytak ve TSE Başkanımız Sayın Şahin’e teşekkür ediyoruz.”

Pandeminin sona ermesini diliyorum

Serteser, pandemi sürecinin sona ermesini dileyerek,  “Diliyorum ki Mart’tan bu yana sosyal hayatımızı ve iş hayatımızı etkileyen pandemi sürecinde yeni kısıtlamalara, yeni tedbirlere ihtiyaç kalmaz. Aksi takdirde, her kısıtlama ve tedbir, ekonomimize olumsuz tesirler bırakacaktır.  Ben siz değerli iş insanlarımıza, sanayicilerimize, tüccarımıza, esnafımıza güveniyorum. Milletimizin feraseti, devletimizin gücü, hükümetimizin desteği ile bu zorlu süreci atlatacağımıza inancım tamdır.  Bizler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun liderliğinde Oda ve Borsa camiası olarak, ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.