Bakan Selçuk’tan EBA internet açıklaması!

Bakan Selçuk, EBA İnternet platformunu çok kısa bir sürede, 2019 yılı Eylül ayında tümüyle uluslararası standartlara dönüştürerek hayata geçirdiklerini anımsattı.
Bakan Selçuk'tan EBA internet açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Daha sonra Türksat ve TRT ile beraber gerçekleştirdiğimiz iş birliği sonucunda da 3 kanal açma imkanımız oluştu. Çocuklarımızın okulları ve dersleriyle bağlantılarının kopmaması için de elimizden geleni yaptık. 1 milyon öğretmenle kalabalık bir eğitim nüfusuna sahibiz ve emin olun, tüm öğretmenlerimiz katkı sağladı ve binlerce öğretmenlerimizde fiili olarak da işin içinde bulundu. Sonuçta, bir dönem geçti ve kendimize soru sorduk, ‘biz neredeyiz, nereye geldik, neyi başardık neyi başaramadık, eksiklerimiz neler, problemli alanlarımız neler, iyi yaptığımız şeyler neler?’ Bütün bunların hepsini gözden geçirdik. Elbette eksiğimiz var, sıkıntılar var. Bütün dünyada olduğu gibi bizde de bazı sıkıntılar var ve bu platformların da oluşturduğu altyapılara ilişkin çözülmesi gereken bir takım problemler var. EBA İnternet, dünya genelinde en çok ziyaret edilen 3’üncü site olma durumuna geldi. Bu bize zaten kanıt olarak, ‘nereden nereye’ bir EBA içeriği oluştu ve nasıl bir hızlı dönüşüm gerçekleşti gösteriyor” ifadelerini aktardı.

Başta EBA olmak üzere tüm uzaktan eğitim araçlarını öğrenciler ve öğretmenler için yeni nesil kullanıcı dostu bir yapıya da büründürmeye çalıştıklarını vurgulayan Bakan Selçuk, şunları kaydetti:
“Bu çerçevede de ‘eğitimde fırsat’ adaletini gözeterek öğrencilerimize ihtiyaç duydukları özel alanlarda da katkı sağlıyoruz. Mesela, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerimize salgın süresince akademik destek içeriği uygulaması vasıtasıyla dünya çapında bir destek sağladığımızı düşünüyoruz. Yapay zeka temelli bu yazılımın dünyada örneği çok az ve öğrencilerimizin kişisel özelliklerini, düzeylerini, hedeflerini rehberlik ederek yönetebilen bir yazılımdan söz ediyoruz. Bilemediği soruları otomatik olarak algılayabilen ve 1 milyon öğrencimizi 1 milyon ayrı deneme sınavı yapabilecek kadar kişiselleştirmeden bahsediyoruz. Bütün bunlar öğrencilerin tercihlerini ve hangi yükseköğretim kurumunda okuması gerektiğine ilişkin bir takım açılımları da sağladı. Bu açıdan baktığımızda elbette eğitimi sadece sınav olarak görmüyoruz. Eğitim, hep söylediğim gibi bir yaşam sahnesi, okul bir yaşam sahnesi ve çocuklarımızın hayatla, arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle buluştuğu, sosyalleştiği bir ortam diyebiliriz. Benim bu süreç içerisinde gördüğüm eksiklikleri, problemleri ve mevcut yaptığımız işleri nasıl daha iyi yapabileceğimizi anlamak noktasında desteğinize ihtiyacım var. Sizlerin katkılarıyla sürecin bundan sonraki gidişatını ve dinamiğini geliştirmek istiyoruz. Bu gelişimi de bütün ülkeye uzaktan eğitimin standartları konusunda yaygın olarak ulaştırmak istiyoruz.”

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.