Bakan Selçuk’tan Önemli Duyuru! Süre Uzatıldı

Binlerce insanın ölümüne yol açan yeni tip koronavirüs salgını, tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Türkiye'yi de önemli oranda etkileyen koronavirüs ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısının 47'ye ulaştığını açıkladı. Koronavirüs vakalarının Türkiye'de de görülmeye başlanmasıyla kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde birçok önlem alındı. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan yeni bir açıklama geldi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan çalışmalar sürüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konuyla ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Tek hekim tarafından 10 güne kadar verilen rapor süresinin 14 güne çıkarıldığını duyuran Bakan Selçuk:“Kronik hastaların 1 Mart ve sonrasında sona eren sağlık raporları geçerli olacak” dedi.

Bakan Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında, “Kronik hastalarımızın 1 Mart ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak.” dedi.Yeniden reçete düzenlemelerine gerek kalmayacak

Kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastaların yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacak.

Böylelikle kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğu olmayacağına işaret eden Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzemelerin bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılayacaklarını belirtti.Vatandaşları, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs riskine karşı önerilen 14 kurala hassasiyetle uyması konusunda uyaran Bakan Selçuk, 14 gün karantina süresini anımsatarak, “Yurt dışından gelen vatandaşlara, Z03.8 ve Z03.9 tanıları halinde tek hekim tarafından 14 güne kadar istirahat / iş göremezlik raporu verilebilecek ve iş göremezlik ödeneği SGK tarafından karşılanacak.” ifadelerini kullandı.
Böylelikle tek hekim tarafından tek seferde 10 gün verilebilen rapor süresi 14’e yükselmiş oldu.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.