Bakan Soylu:”Sınıra Bin Özel Harekat Polisi Getireceğiz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne Valiliği'nde yaptığı konuşmada:"Bin özel harekat polisini Meriç'in tüm sınır sistemine getiriyoruz, tam donanımlı, geri itmeleri engellemek amacıyla." ifadelerini kullandı.

Edirne’de, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı hareketliliği ve bölgeyi havadan inceleyen Bakan Soylu, Edirne Valiliği’ne geldi. Pazarkule Sınır Kapısı’nda 4-5 bin kişilik topluluğun kapının açılması için beklediğini söyleyen Bakan Soylu:”Sayın Cumhurbaşkanımızın da hem kendi kamuoyumuz, hem dünya kamuoyuna ifade ettiği gibi biz artık buradan Yunanistan ve Avrupa’ya geçecek göçmenlerle ilgili bir engelleme ortaya koymuyoruz. Gelen gelir geçen de geçer.” şeklinde konuştu.

Dünyanın Sessiz Kaldığı İnsani Trajediye Sahip Çıktık

Türkiye’nin kendi imkan ve kaynaklarıyla yaklaşık 9 yıldır dünyanın sessiz kaldığı bir insani trajediye sahip çıktığını vurgulayan Bakan Soylu: “1yılda 850 bin kişinin geçtiği bir zaman diliminden buraya geliyoruz. Türkiye’de geçen yıl sadece 454 bin kaçak göçmen yakalandı. Edirne’de geçen yıldan bu yana yani 2019 1 Ocak’tan bu tarihe kadar toplam ocak ve şubat ayları dahil olmak üzere 127 bin artı 10 bin yaklaşık 140 bin civarında kaçak göçmen yakalandı. 103 bin insanı memleketine gönüllü bir şekilde ikna ederek geri gönderdik. Dünyanın hiçbir ülkesi Amerika dahil Avrupa dahil bizden çok daha fazla gelişmiş, çok daha fazla kişi başı gelir seviyesine sahip zengin ülkelerin hiçbiri bu kadar bir yükü taşıyamaz. Bu kadar kaçak göçmenle mücadele edebilme kabiliyetine sahip değildir.” açıklamalarında bulundu.Avrupa’nın Ortak Kararı

Yunanistan’ın geçen yıl 7 bin 300, bir önceki yıl 7 bin 600 FETÖ’cüyü seve seve aldığını belirten Bakan Soylu, bunun sadece Yunanistan’ın değil Avrupa’nın ortak kararı olduğuna değindi.

Geri İtmeleri Engellemek İçin Gerekli Tedbirleri Aldık

Bakan Soylu, Yunan medyası, makamları ve bakanlarının yalan üzerine yalan konuştuklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:”Biz niye karşı tarafa gaz sıkalım. Biz insanların geçmesi için, eğer geçmek istiyorlarsa, buyurun geçin. ‘Biz engellemiyoruz’ diyoruz. Türkiye niye Yunan tarafına gaz sıksın. Gaz sıkan Yunan tarafıdır, bizim karakollarımıza gaz sıkıyorlar. Biz de buna mukabele ediyoruz. Şu andan itibaren, sabah itibarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimizle de konuştuk, gerekli tedbirleri de aldık, bin özel harekat polisini, Meriç’in tüm sınır sistemine getiriyoruz, tam donanımlı, geri itmeleri engellemek amacıyla. Tekrar söylüyorum; geri itmeleri engellemek amacıyla tam donanımlı bin özel harekat polisini sabah itibarıyla intikal ettirdik ve zodyak botlarıyla beraber artık orada insanlara kötü muamele edenlere fırsat tanınmayacak. Onların uluslararası kural ihlali çerçevesinde gerçekleşen birtakım girişimlerini engelleyebilecek seviyede kendi sınırlarımızı bu vesileyle bir geri itmeden kurtarabilecek seviyede gerekli tedbirlerimizi aldığımızı ifade etmek istiyorum.”

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.