Bakanlıktan Önemli Duyuru! Koronavirüse Karşı PTT Şubeleri Kapanıyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs (coronavirüs) salgınının Türkiye'deki etkileri sürüyor. Türkiye'de ölümcül salgın ile mücadeleye ilişkin tedbirler artırılsa da özellikle sosyal mesafe kuralının ihlal edildiği gözlerden kaçmıyor. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ortak bir karar aldı. Karara göre PTT şubelerinde sürekli yoğunluk yaşanan şubeler kapatılacak.

Türkiye’de koronavirüs salgını ile mücadele çalışmaları hız kesmeden devam ederken vatandaşların özellikle sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği görülüyor. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ortak bir karar aldı. Söz konusu Bakanlıkların ortak kararı ile PTT şubelerinde, sürekli yoğunluk yaşanan şubelerin kapatılacağı duyuruldu. Bu kararla birlikte sosyal yardım ödemelerinin evlerde yapılacağı ifade edilirken PTT dağıtıcıları, kolluk kuvvetleri ve bekçilerin sosyal yardım ödemelerini evde yapacağı bildirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yaptığı ortak açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Dünya Sağlık Örgütünce yüksek riskli pandemi olarak ilan edilen koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünyada birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde salgının yayılmasının engellenmesi, vatandaşlarımız sağlık güvenliklerini ve kamu düzenini korumak için sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak adına birçok tedbire başvurulmuştur.Salgının vatandaşlarımız üzerindeki sosyo-ekonomik yükünü hafifletmek için Cumhurbaşkanımızın talimatı ile vatandaşlarımıza yönelik Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı adı altında bir tedbir paketi yürürlüğe konulmuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde 01.04.2020 tarihinden itibaren 81 il ve 923 ilçemizde uygulanmaya başlamıştır. İlk etapta 2.111.000 haneye PTT aracılığıyla 1.000 TL ödemenin 5 günlük bir takvimde yapılacağı belirtilmiştir.

Ancak yaşadığımız dönemin özelliği kapsamında vatandaşlarımızın sağlık güvenliklerini riske atılmaması yönünde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın (PTT) ortak değerlendirmeleri sonucunda; oluşacak yoğunluk nedeniyle vatandaşlarımızın sağlık güvenliğini riske atmamak için PTT şubelerinde bahsekonu ödemeler yapılmayacaktır. Hak sahiplerine yapılacak sosyal yardım ödemeleri 03.04.2020 Cuma saat 10:00’dan itibaren PTT görevlileri, bekçiler ve kolluk birimleri vasıtasıyla kararlaştırılan 5 gün içinde kendi ikametlerinde yapılacaktır.”

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.