Başkan Kuş’tan deprem açıklaması!

İzmir’deki depremden sonra gözler Afyonkarahisar'a çevrildi. Afyonkarahisar’da risk bölgesi olarak görülen beldelerden biri olan Erkmen'in Belediye Başkanı konu hakkında açıklamada bulundu.
Başkan Kuş'tan deprem açıklaması!

Erkmen İlçesi Belediye Başkanı Memduh Kuş, konuya ilişkin: “Bugünkü bazı basın yayın organlarında Afyonkarahisar Jeoloji mühendisleri Odası yönetim kurulunun bir üyesi tarafından yapılan açıklamada olası bir depremde en riskli bölgenin Uydukent bölgesi olacağını, Uydukent bölgesindeki binaların Afyonkarahisar Belediyesi tarafından kontrol edildiğini, bu bölgeye yakın Erkmen Belediyesi sınırları içerisinde kalan yerlerdeki yüksek kat ve lüks binalar hakkında net bir bilginin olmadığını belirtmiştir.” dedi.

Kanun ve yasalar bütün belediyeler için geçerlidir

Başkan Kuş, “Söz konusu bölgelerdeki Afyonkarahisar ve Erkmen Belediyesi’ni kapsayan imar planına esas Jeolojik Etüt Raporları İller Bankası tarafından hazırlanmış olup, 05.12.2008 tarihinde onanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 09.08.2008 tarih ve 10337 sayılı genelge hükümleri gereği  zemin etüd raporları kullanılmaktadır. Belediye Başkanlığınca Ada bazında Emsal (İnşaat Alanı) değişmeden kat artışlarıyla ilgili plan değişiklerinde gerekli zemin emniyet gerilmeleri dikkate alınarak, ayrıca her bir inşaat bloğu için ayrı ayrı hazırlanan jeolojik zemin etüt raporlarına göre inşaat projeleri  tanzim edilmektedir. Zemin iyileştirmeleri yapı denetim kuruluşları ile belediyemizce kontrol edilmektedir. Kanun ve yasalar bütün belediyeler için geçerlidir. İl Belediyelerinde kanunlar başka olup, kasaba belediyelerinde kanunlar farklı değildir. Burada maalesef Erkmen Belediyesi, belde belediyesi olduğu için inşaatlarda gerekli titizliği göstermediği algısı yapılmaktadır. Kasabamızda yapılan inşaatlarda İmar kanunu, Yapı Denetim Kanunu ve yönetmelikleri harfiyen uygulanmaktadır.” ifadelerini aktardı.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.