Başkentte Olağanüstü Hal İlan Edildi

Avustralya Başkent Bölgesi yetkilileri, başkent Canberra'nın güneyindeki orman yangının büyümesi nedeniyle bölgede olağanüstü hâl ilan etti.

Yetkililer, yangının bölgede son 20 yıldır çıkan en büyük yangın olduğunu kaydediyor. Alevler 18.500 hektarlık bir alanı kaplıyor. Canberra’nın dış bölgelerinde yaşayanlardan muhtemel tahliye planları için “alarmda olmaları” istendi.

11 Milyondan Fazla Ev Kül OlduAvustralya Başkent Bölgesi Başbakanı Andrew Barr cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Avustralya Başkent Bölgesi yetkilileri 2003’teki korkunç yangınlardan beri en kötü orman yangınıyla karşı karşıya” dedi ve ekledi: “2003 yılında, Canberra’nın dış mahallelerindeki orman yangınlarında 4 kişi hayatını kaybetmiş, 500 kişi de yaralanmıştı. Yangınlarda 470 ev de ya kül olmuş ya da hasar almıştı.”

Yetkililer, cuma günü de benzer hava durumunun kaydedildiğini açıkladı.Avustralya’da eylül ayından beri devam eden yangınlar 33 kişinin ölümüne yol açtı ve binlerce evi yok etti. Yangınlarda 11 milyondan fazla ev de kül oldu.


 

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.