Bayramda tedbirler artırılıyor

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "2020 Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri" konulu talimat gönderdi. 29 Temmuz - 4 Ağustos'ta kara yollarında 162 bin 832 emniyet ve jandarma trafik personeli görev yapacak.
Bayramda tedbirler artırılıyor

Kazaların yoğun olduğu tespit edilen, 17 ildeki 20 güzergahta sıkı tedbir alınacak. İller arasında Türkiye’nin kavşak noktası Afyonkarahisar da yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı, Kurban Bayramı’nda trafikte oluşabilecek yoğunluk nedeniyle, olası trafik kazalarının önüne geçmek için kara yollarında sıkı trafik tedbirleri uygulayacak.

7 gün 24 saat esasına göre uygulanacak olan bayram trafik tedbirleri kapsamında, kara yollarında emniyet ve jandarmadan toplam 77 bin 545 trafik ekibi/timi ve 162 bin 832 trafik personeli görevli olacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası ile 81 İl Valiliğine, gönderilen “2020 Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri” talimatı, dünya genelinde baş gösteren koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik alınan tedbirlere uygun olarak, vatandaşların güvenli bir şekilde seyahatlerinin sağlanması için yoğun trafik tedbirleri planlandı.

Tedbirler kapsamında başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere Bakan Yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, tüm vali ve kaymakamlarımızın yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları, Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcıları, vatandaşlarla beraber yollarda olacak, denetimleri yerinde inceleyecek.

Talimatta, 29 Temmuz 2020-04 Ağustos 2020 tarihleri arasında 7 gün süreyle 24 saat esasına göre karayolları üzerinde trafik tedbirleri planlandığı ifade edildi. Bu 7 günlük süre içerisinde; genel hizmet birimlerinden takviye alınanlarla birlikte emniyet ve jandarmadan toplam 77 bin 545 trafik ekibi/timi ve 162 bin 832 trafik personeli görev alacağı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın illere gönderdiği talimatla diğer alınacak önlemler şu şekilde sıralandı:

Özellikle kazaların yoğunlaştığı kaza kara noktalarında ve güzergahlarda alınan trafik tedbirlerinin yanı sıra ilave tedbir ihtiyacı olup olmadığının tespiti ve denetimi amacıyla bayram tatili boyunca 29 Polis Başmüfettişi, 18 Jandarma Başmüfettiş/Müfettişi, Emniyet Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanlarından oluşan 20 ekip görevli olacak.

Merkezden 44 farklı il güzergahına 268, 67 ilden 61 farklı il güzergahına 450 olmak üzere toplam 718 sivil personel tarafından bin 436 yolcu otobüsü habersiz olarak denetlenecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Kurban Bayramı’nda da havadan denetimlere ağırlık verilecek. İstanbul başta olmak üzere Afyonkarahisar, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Diyarbakır, Bursa, Muğla, Balıkesir, Hatay, Kocaeli, Manisa, Mersin olmak üzere toplam 14 il ile bu illere komşu illerde 89 saat helikopterle, 74 ilde ise bin 233 saat drone ile denetim yapılacak.

Trafik ekiplerince yürütülecek faaliyetlerde (iletişim/denetim/bilgilendirme) Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda tüm personel temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına riayet edecek. Şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığında; Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” esas alınarak gerekli hassasiyet gösterilecek.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.