BM çekirgeler konusunda uyardı

Coronavirüsüyle uğraşan dünya ülkeleri bu kez de çekirge istilasıyla baş etmeye çalışıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) bir durum raporu yayınlayarak birçok ülkeyi uyardı. Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi. Son yayınladığı haritada çekirgelerin Irak’a kadar geldiği görüldü. Çekirgeler sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor ve her gün 150 kilometre yol kat edebiliyor.

BM: ‘Yeni sürüler oluşuyor’

Hızlı bir şekilde üreyen ve çok hızlı hareket eden çekirgeler dünyanın başına dert oldu. Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin aylardır uğraştığı çekirgeler Irak sınırına dayandı. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) hazırladığı raporda çekirgeler konusunda uyarılarda bulundu. Yeni çekirge sürülerinin oluşmaya başladığına dikkat çeken FAO, durumun çok kritik olduğunu bildirdi.

Özellikle Afrika’yı etkileyen çekirge istilası rapora göre alarm verici boyutlara ulaştı ve etki alanı genişliyor. Paylaşılan haritaya göre çekirgeler Irak sınırına dayandı…BM, çekirgelerin yeniden üremeye başladığını ve bu durumun benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu aktardı. Çekirgeler sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor ve her gün 150 kilometre yol kat edebiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu.BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

Bölgedeki durumun “alarm verici” seviyelerde olduğu belirtilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu aktarıldı.Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi.

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor. Çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol kat edebiliyor.

Irak sınırındalar

Irak’ta büyük çekirge sürüleri ülkenin güneyini işgal etti.

Tarım arazilerine saldıran çekirgeler ekinlerin zarar görmesine neden olurken, durumdan mağdur olan halk yönetimin çekirgelere karşı önlem almasını istedi.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.