Çalışlar Köyü’ne beton asfalt yol yapılıyor

Afyonkarahisar İl Özel İdaresi köylerin yollarının düzeltilmesi çalışmaları kapsamında İscehisar’ın Çalışlar köyünü çevre yoluna bağlayan 3 kilometrelik yol beton asfalt yapıldı.

Afyonkarahisar İl Özel İdaresi yeni dönemde köy yollarının düzeltilmesi için gelen talepler doğrultusunda çalışma başlattı. Afyonkarahisar’da ilk kez kullanılmaya başlanan beton asfalt uygulaması İscehiser’ın çalışlar köyünü çevre yoluna bağlayan ve sürekli bozulan 3 km’lik yolda uygulandı.

Yapılan çalışmaları Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, İscehisar kaymakamı Uğur kapar, İscehisar Belediye Başkanı Demokrat Partili Ahmet Şahin ve İL Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat toy ile ilgililer yerinde inceledi.

Vali Çiçek, yeni uygulanmaya başlanan beton asfalt hakkında görevlilerden bilgi aldı. Genel Sekreter Toy, uygulamanın başarılı olmasının ardından tüm köy yollarında kullanılacağını belirtti.

Afyonkarahisar Valisi olarak 10. gününü geçiren Gökmen Çiçek ise şunları söyledi:

“Köyümüzde bulunan Şehit ailemize yaptığımız ziyaret sırasında köyün gençleri talepte bulundu. Konu İl özel İdaremize aktardık. Aradan geçen 4 gün içinde yolun yapılması için çalışma başladı. Beton asfalt uygulaması genellikle çok yağış alan Karadeniz bölgemizde tercih edilen ve çok dayanıklı bir uygulama. Bunu burada da uygulamak için deneme yapıyoruz. Çalışlar Köyümüzün Ankara yoluna bağlanması için 3 kilometrelik yolu yapıyoruz. Bu Afyonkarahisar’da yapılan ilk deneme. Tamamen yerli ve milli malzemelerimiz kullanılarak yapılıyor. Bu çalışmalar için İl Genel Meclisi Başkanımız Burhanettin çoban ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat toy’a teşekkür ediyorum. Özel İdaremiz ile birlikte Afyonkarahisar’a değer katacağız. Bundan sonra birçok köyde, köy yolunda bizi hep birlikte göreceksiniz.”

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban ise yaptığı değerlendirmede, yolun silindirle sıkıştırılmış beton yol uygulamasının ilk kez kullanıldığını dile getirdi.

Başkan Çoban, “İlk olarak yol ekiplerimiz yolu 7 metreye genişletti. Alt yapısı hazırlandı. İscehisarlı beton firmalarımızın da verdiği destek ile beton yol uygulamamıza başladık. Beton yolumuz serildikten sonra silindir ile sıkıştırılıyor. 18-20 santimetre kalınlığında dökülen beton asfalt, sıkıştırılarak 15 santimetreye indiriliyor. Kullanılan tüm malzemeler yerli ürün, milli ürün. Dışa bağımlı olmadan yapacağımız bu denemede başarılı olacağımıza inanıyoruz. Buradaki işlemleri 4-5 günlük bir çalışmanın ardından tamamlayacağız. Güncel fiyatlarla baktığımız zaman beton yol uygulaması, sıcak asfalta göre 5 santimetre daha kalın olmasına rağmen yüzde 50 daha ucuza mal olacak” diye konuştu.

 

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.