Cenaze ve Defin İşlemleri Nasıl Olacak?

Afyonkarahisar Valiliği İl Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında bir araya geldi. Toplantıda koronavirüs (coronavirüs) salgınına karşı bir dizi tedbir alınarak karara bağlandı.

Toplantıda cenazeler ile ilgili önemli tedbirler alındı. Yurt dışından ülkemize getirilen cenazelerin taşındığı tabutlarda cenazenin dışarısı ile hiçbir teması olmayacak şekilde yerleştirilip yerleştirilmediğinin kontrol edilmesi, dışarısı ile temas olmadığının anlaşılması halinde tabutun açılmaması, temas olma ihtimali var ise bu temasın kesilmesine yönelik işlem yapılmasına, cenazenin getirildiği araçtan cenaze aracına naklinde mümkün olduğunca az sayıda kişinin görev alması, bu nakli yapacak kişilerin koruyucu kıyafet, maske vb. tedbirleri almış olmasının sağlanmasına, cenazenin doğrudan defnedileceği mezarlığa naklinin sağlanması, dini vecibelerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 23.03.2020 tarihli ve 284518 sayılı yazısı doğrultusunda yerine getirilmesinin sağlanmasına, cenaze namazı ve defin işlemlerine katılımın olabildiğince az sayıda tutulması, cenaze namazına katılanlar arasında yeterince mesafe bırakılmasına, Cenazelerin bekletilmeden tabutla birlikte defnedilmesine, Covid-19 nedeni ile vefat eden kişilerin cenazelerini taşıyan cenaze araçlarının diğer cenaze nakil işlemlerinde kullanılmaması ve her nakilden sonra dezenfekte edilmesine karar verildi.

Yurt içinde cenaze ve defin işlemleri

Yurt içinde gerçekleşen vefatlar konusunda ise hastanede vefat eden kişilerin cenazelerine ilişkin yıkama ve kefenleme işlemleri hastane morgunda yapılması, yıkama ve kefenleme işlemlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 23.03.2020 tarihli ve 284518 sayılı yazısındaki hususlara uyulması, cenazeler vakumlu ceset torbası içine yerleştirilmiş şekilde teslim alınarak cenaze aracına naklinde mümkün olduğunca az sayıda kişinin görev alması, bu nakli yapacak kişilerin koruyucu kıyafet, maske vb. tedbirleri almış olmasının sağlanması, yurt içinde cenazelerin nakillerinin hava yolu ve demir yolu ile yapılmasının zaruri olduğu durumlarda Sağlık Bakanlığı’nın 23.03.2020 tarihli ve 149 sayılı yazısındaki hususlara riayet edilmesinin sağlanması, cenazenin doğrudan defnedileceği mezarlığa naklinin sağlanması, dini vecibelerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 23.03.2020 tarihli ve 284518 sayılı yazısı doğrultusunda yerine getirilmesinin sağlanması kararlaştırıldı.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.