Çocuk her yerde çocuk. Gülümsemesi ile hayata anlam katar. Hele bir de bayramsa

Bayramlar çocuklara hep neşe ve sevinç getirir. Dertleri sıkıntıları bir kaç günlüğüne unutturur, hayattan zevk aldırır. Aynı türlü sıkıntılarla büyüyen Gazzeli çocuklar gibi.

Dünyanın neresinde olursa olsun, ister Amerika, ister Pakistan, ister Gürcistan ister Gazze’de çocuk her zaman çocuktur. Ve bayramdan aldıkları zevk ve haz hep aynıdır.

Gazze’nin merkezindeki Meçhul Asker Meydanı’nda kurulan salıncakların etrafında toplanan çocuklar bayramın tadını çıkarıyor.

Biriktirdikleri bayram harçlıklarını ceplerine koyan çocuklar, canlarının çektiği yiyecek ve içecekleri alıyor, salıncaklara binerek eğleniyor.

Gazze’nin batısındaki Tel el-Heva Mahallesi’nden 12 yaşındaki Mahmud İsmail, bayram sevincini şöyle anlattı:

“Gezmek ve eğlenmek için bayramı sabırsızlıkla bekledik. Evimizde kurbanımızı kestikten sonra bayram harçlıklarımı alıp arkadaşlarımı topladım ve yakındaki lokantada yemek yiyip eğlenmek için buraya geldik.”

Ekonomik koşullar Gazzelileri zorluyor

Yirmili yaşlardaki Mahmud Habbuş ise virüs ve ekonomik sebeplerden dolayı bu bayramın farklı olduğunu söyledi.

“Ailemiz her yıl bayramın ilk günü kurban kesmeye alışkın, ancak bu yıl ekonominin kötüye gitmesinden dolayı durum değişti.” diyen Habbuş, bu yıl maddi durumlarının elvermemesinden dolayı çocuklarına yeni bayramlık alamadığını ifade etti.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.