Çocuklara 30 Dakika Uyarısı

Nişantaşı Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğr. Gör. Nursaç Yıldız, okul öncesi dönemde çocukların dijital cihazlarla tanıştırmanın uygun olduğunu belirterek, "Bu yaş aralığındaki çocuklar ekran karşısında günde 30 dakika vakit geçirmelidir. İlkokulda bu süre günde 45 dakika, ortaokulda günde 1 saat ve lisede günde 2 saattir." dedi.

Amerikalı 35 binden fazla çocuk ve ebeveynleri üzerinde yapılan araştırmanın bulguları American Academy of Child & Adolescent Psychiatry Dergisi’nde yayımlandı. Dijital cihazlara sınırlı süre erişimi olan çocukların hiç kullanmayanlara göre daha yüksek düzeyde “psikososyal” işleyiş gösterme eğiliminde olduğunu ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Nişantaşı Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nden Öğr. Gör. Nursaç Yıldız, Oxford Üniversitesi’nce yapılan araştırmada kullanıcıların cihazlarda ne tür içeriklere maruz bırakıldıklarına yer verilmediğini belirterek kullanıcıların maruz kaldığı içeriğin, süre kadar psikolojik durumu etkileyen bir unsur olduğunu kaydetti.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.