Yavru Vatanla Kritik Görüşme! Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC Başbakanı’yla Görüştü

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan ölümcül yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) de harekete geçirdi. KKTC, koronavirüse karşı aldığı önlemleri sıklaştırdı. İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Başbakanı Ersin Tatar, koronavirüsle mücadele kapsamında telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

KKTC Bakanlar Kurulu, ülkede ilk kez bir Alman turistte ölümcül yeni tip koronavirüs tespit edilmesinin ardından 12 Mart Perşembe günü olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, 1 Nisan’a kadar tüm ülkelerden KKTC’ye giriş ve çıkışların yasaklanması kararlaştırıldı. Bununla beraber KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, katıldığı bir televizyon programında aldıkları önlemlerden ayrıntılı olarak bahsetti. Bu önlemler arasında otellerdeki giriş ve çıkışların engellendiğini, okullardaki yarış, gösteri ve müsabakaların ertelendiğini sayan Tatar, koronavirüs salgını ile ilgili daha pek çok çalışmayı da açıkladı. Güney Kıbrıs’taki koronavirüs vakasının değerlendirildiğini ve çeşitli tedbirler alındığını da hatırlatan Tatar, dünyada binlerce kişinin ölümüne sebep olan salgın konusunda halkın panik olmamasını ancak sorumluluklarının da bilincinde olması gerektiğini vurguladı. Tatar, son olarak koronavirüsle mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan görüştü.

Sınır kapılarındaki önlemler artırıldı

Katıldığı bir televizyon programında, Bakanlar Kurulu’nda yeni tip koronavirüs dahil her şeyi konuştuklarına değinen Tatar, sınır geçiş kapılarında tetkikler ve sağlık kontrolünün daha iyi yapılması için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Bakanlar Kurulu’nda oturanların sorumlulukları olduğunu söyleyen Tatar, her şeyi değerlendirmek zorunda olduklarının da altını çizdi. Öte yandan Tatar, BRT canlı yayınında alınan tedbirleri de şöyle açıkladı: “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı tüm okullar, kreş ve üniversiteler dahil olmak üzere 15 Mart 2020 Pazar gününe kadar tatil ilan edilmiştir. Çocuk festivalleri, çocuk ve gençlik kampları ve tüm okul müsamere ve müsabakaları 15 Mart 2020 tarihine kadar yasaklanmıştır. Güney Kıbrıs’tan, ülkemizde turistik gezi, ayin ve benzeri maksatlarla 10 kişiyi aşan otobüslerle gerçekleştirilecek toplu geçişler, 15 Mart 2020 tarihine kadar durdurulmuştur. Koronavirüs teşhisi konmuş turistlerin konaklamış oldukları otellerdeki karantina uygulaması devam etmektedir. Karantina, durumun seyrine göre peyder pey kaldırılacaktır. Sağlık Bakanlığı ve sivil savunma ekiplerince oluşturulan özel ekipler, tüm gümrük geçiş noktalarını dezenfekte etme faaliyetine başlamıştır. 1 Nisan tarihine kadar ülkemize yurtdışından yapılacak Almanya ve Fransa çıkışlı Charter Uçuşlar geçici olarak durdurulmuştur.”Türkiye ile KKTC yan yana

Koronavirüsle mücadeleye herkesin destek olması gerektiğini söyleyen Tatar, Türkiye ile devamlı görüştüklerini ve aldıkları tedbirleri paylaştıklarına dikkat çekmişti. Tatar, Türkiye ile KKTC’nin yan yana olduğunu ve Türkiye’de alınan tedbirlerin KKTC’de de alınacağını belirtmişti. Tüm bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Tatar, koronavirüsle mücadele konusunda iş birliği yapılabilecek hususları ele almak için telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu süreçte Türkiye’nin KKTC’ye gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.