Diyanet Vakfı 45 Yaşında

Afyonkarahisar il müftüsü Şükrü Kabukçu Türkiye diyanet vakfının kuruluş yıl dönümünü nedeniyle haberkurye.com sitesine özel açıklamalarda bulundu.

Bu toprakların en temel kurumlarından birisi de vakıf medeniyetidir. Tarih boyunca vakıflar yoluyla başta eğitim kurumları olmak üzere insan ve topluma dair birçok konu kolaylıkla çözüme kavuşmuştur. Öyle ki kanadı kırık leyleklerin tedavisinden evlilik çağına gelmiş fakir genç kızların çeyizlerinin hazırlanmasına kadar toplumda hayata dokunan bütün konular için vakıflar kurulmuştur.

Günümüzde de vakıf kurumunun en güzel temsilcilerinden birisi de şüphesiz Türkiye Diyanet Vakfıdır. Türkiye Diyanet Vakfı, “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturuyla bütün insanlığın hizmetinde olma gayesiyle çalışan bir iyilik hareketidir. Vakıf geleneği, İslam medeniyetinin insanlığa bir hediyesidir. Ecdadımız, bu kutsal emanete sahip çıkarak, vakıflar vasıtasıyla dinimize ve milletimize büyük hizmetler yapmıştır. Türkiye Diyanet Vakfı da 13 Mart 1975 tarihinde kurulmuştur. 

Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetlerine destek olmak, din hizmetlerinin daha geniş kitlelere ulaştırılması ve dini hizmetlerde görev alacak neslin yetiştirilmesi gayesiyle kurulan Türkiye Diyanet Vakfı, bugün ülkemizde 1.003 şubesi vardır. Dünyanın 149 ülkesinde eğitimden kültüre, sosyal ve hayri hizmetlerden dini hizmetleri destekleme ve uluslararası yardım faaliyetlerine kadar geniş bir alanda çalışmalar yapan büyük bir sivil toplum hareketi haline geldi.Hayırsever milletimizin güçlü desteği ve vakfımıza gönül veren insanların gayretli çalışmalarıyla uluslararası bir vakıf haline gelen Türkiye Diyanet Vakfı, dünyanın dört bir yanında sürdürdüğü çalışmalarla din, dil, renk ve cinsiyet ayrımı yapmadan mazluma umut olmaktadır.

Vakfımız yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç duyulan konularda yaraları sarmak için çalışmalar yapmaktadır. Organize ettiği yardımlar konusunda bu konuda çalışmalar yapan birçok kuruluş arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Başta ülkemizde meydana gelen depremlerde olmak üzere yanı başımızdaki mazlum coğrafyaya el uzatmaya devam etmektedir.Ana başlıklar:

Camiler

Eğitim – Kültür

Hediyem Kur’an Olsun

İyilik konutları

Kriz bölgesi

Kurban

Ramazan ayı

Su kuyusu

Zekat ve Fidye

 

Camiler: Millet varlığımızın devamının bir anlamda sembolü olan camilerimizin yurt içinde yapımı büyük oranda vakıf şubelerimiz marifetiyle yapılmaktadır. Şüphesiz bu güzel mabedlerin yapımında hayırsever insanlarımızın büyük bir teveccühü vardır. Yurt dışında da temsil değeri yüksek olan camilerimiz var. Kırgızistan Özgen İmam Serahsi Külliyesi,  Arnavutluk Tiran Merkez Camii ve Kosova Camii bunlarda birkaçıdır. Bir kısmının inşaatı tamamlandı. Bir kısmı da devam etmektedir.  Şu ana kadar 3920 cami yurt içinde 103 camide yurt dışında yapılmıştır.

Eğitim ve kültür alanında da vakfımız kurulduğu günden bu tarafa büyük hizmetler yapmıştır. Orta asyadaki soydaş ve dindaşlarımızın hürriyete kavuşmasından sonra ata yurduna din hizmeti götürmek hususunda özellikle açılan imam hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerine vakfımız büyük emekler vermiş ve halende vermeye devam etmektedir. Şu ana kadar 111 ülkeden 8.395 öğrenci mezun olmuştur. 72 yurt ve 458 öğrenci evimiz vardır.

Dünya üzerinde yaşanan değişik olaylarda ve iç karışıklıklar ve savaşlarda özellikle kadınlar ve çocuklar en olumsuz etkilenen kesimdir. Suriye özelinde devam eden bölgesel çatışmalarda Vakfımız sürekliği adına alanda büyük özveri ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Kriz Bölgeleri: başta Müslüman ülkeler ve topluluklar olmaz üzere nerede bir mazlum coğrafya var ise vakfımız oraya el uzatmıştır.

Kurbanhizmetlerinde de ciddi bir çalışma yapılmaktadır. 2019 yılı kurban bayramında 149 ülkede ve 423 bölgede vekâletle kurban kesilmiştir. Yurt içinde de 424 il ve ilçe merkezinde vekâletle kurban kesilmiştir.

Su kuyusu çalışmaları da ayrı bir güzelliktir. Şu ana kadar 26 ülkede topma 290 su kuyusu açılmıştır. Ülkemizden çok şükür diğer STK larda su kuyusu ve diğer yardımlar konusunda güzel çalışmalar yapıyor. Vakfımızın açtırdığı su kuyuları teknik olarak daha güçlüdür. Suya ulaşmada derinlik, güneş paneli, on tonluk su tankı vb özellikleri ile açılan su kuyularının daha uzun ömürlü hizmet vermesi için tedbirler alınmaktadır.

Hediyem Kur’an olsun çalışması da büyük bir hizmet olmuş ve boşluğu doldurmuştur. Bu güne kadar yaklaşık 67 ülkeye 27 dilde toplam 1.327.432 adet bağış yapılmış ve 925.044 tanesinin de dağıtımı yapılmıştır.  Bunun içinde hafızlık yapan öğrencilerin matbu Kur’an-ı Kerim nüshasına ulaşamamaları sebebiyle kur’an metnini tahtaya yazıp, ezber yaptıktan sonra tekrar silmeye varıncaya kadar çok zor durumda olan ülkeler de dâhildir.

 

 

Afyonkarahisar Özelinde TDV hizmetleri:

 • Öğrencilere yönelik: üniversite öğrencilerine yönelik vakıf şubemiz marifetiyle yürüttüğümüz öğrenci evlerimiz var. Şu an itibarıyla 12 Diyanet evinde 53 öğrencimiz ilimizin misafiri olarak bulunmakta ve öğrencilerimizin ihtiyaçları vakıf şubemizce karşılanmaktadır. 384 öğrenciye eğitim yardımında bulunulmuş, ayrıca 68 öğrenciye de burs verilmektedir.
 • Gençlik Merkezi: Üniversite Camimiz avlusunda öğrencilerimizin ders ve kültürel çalışmalarına destek olması için hazırladığımız bu sıcak ortam ilimize ayrı bir güzellik katmıştır.
 • Ramazan hizmetleri: başta iyilik sofraları olmak üzere ihtiyaç sahibi kardeşlerimize imkanlar dahilinde ulaşılmaktadır. Özellikle sadaka-ı fıtır gibi ibadet takviminde zamanı belli olan mali ibadetleri sağlıklı bir şekilde yerine getirmeye gayret gösteriyoruz. Bu sebeple yaklaşık 600 aileye ulaşılmıştır.
 • Kur’an Kursu Hizmetleri: ilimiz hafızlık eğitiminde güçlü bir geleneği olan bir şehirdir. Bugünkü tarih itibarıyla il merkezinde toplam öğrenci sayımız: 3017, il genelindeki öğrenci sayımız ise: 7917. Bunlardan il merkezi hafızlık yapan öğrencimiz:496, il geneli hafızlık yapan öğrencimi:1100. 4-6 yaş grubu öğrencimiz il merkezi: 583, il geneli: 1224. Yine yetişkinlere yönelik yürüttüğümüz kur’an kursu hizmetlerinde il merkezi öğrencimiz: 1959, il geneli ise: 5646. Bu hizmetlerdeki ihtiyaçlar imkânlar ölçüsünde vakıf şubelerimiz tarafından karşılanmaktadır.
 • Su kuyusu: ülke insanımızın duyarlı olduğu konulardan birisi de su kuyuları projesidir. İlimizde geçin yıl ramazan ayı öncesinde başlattığımız su kuyusu kampanyasında inanılmaz bir teveccüh gördük. Özellikle kadınlar ve çocukların duyarlılığı bir başka idi. Yaklaşık maliyeti yüzellibintl civarında olan su kuyuları için biz bir su kuyusu açabilir miyiz? diye düşünürken toplamda 5 su kuyusu için para toplandı. Bunlardan bir tanesini bir hayırsever üstlendi. Bu kuyulardan 2 tanesi Zimbabwe, 2 tanesi Nijer, 1 tanesi de Togo da açıldı.
 • Hediyem Kur’an Olsun: Türkiye Diyanet Vakfımızın ülke içinde ama özellikle ülke dışında yürüttüğü güzel hizmetlerden birisi olan Hediyem Kur’an Olsun kampanyasına ilimizde vatandaşlarımız büyük bir teveccüh göstermiştir. Şu ana kadar 550.000-Tl para toplanmıştır. Bu da yaklaşık000adet Kur’an-ı Kerimin ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıldığını göstermektedir. Bu konuda ki gayret ve desteklerinden dolayı o dönem Belediye Başkanımız olan Burhanettin Çoban beye ve Belediye çalışanlarımıza teşekkür ederiz.
 • TDV Afyonkarahisar şubemiz KAGEM hatıra ormanı fidan dikim şenliği yapılarak 500 fidan toprakla buluşturuldu.
 • Tarihi Taş han da Diyanet yayınları ve Türkiye Diyanet Vakfı Tanıtım bürosu açıldı
 • İyilik haftasında Vakıf şubemizce Hastaneler, huzurevleri, sevgievleri ziyaret edildi oralardaki kardeşlerimize moral motivasyon ve destek sağlandı.
 • 2019 yılı kurban organizasyonunda ilimizden vatandaşlarımızın bizzat müftülüğümüze gelerek veya internet üzerinden katılımlarıyla 3805 adet Vekaletle kurban alınmıştır.
 • Camiler ve din görevlileri haftası ve Mevlid-i Nebi haftalarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize Vakıf Şubemiz marifetiyle ödüller verilmiştir.

Vakıf hizmetlerine katkı sağlayan hayatta olanlara sağlık ve afiyetler, vefat edenlere de rabbimizden rahmetler niyaz ederim.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.