Dolar düşüyor mu? 3 Mart dolar kuru ne kadar oldu?

Bu sabah küçük bir düşüşle güne başlayan dolarda son durum ne? İdlib ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB ve ABD ile görüşmeleri dolardaki yükselişi etkileyecek mi? Türkiye’ye yapılan hain saldırının ardından tırmanan jeopolitik tansiyon ve gündemden düşmeyen coronovirüs endişeleri dolar kuruna nasıl yansıyor?

27 Şubat’ta 33 askerimizin şehit edildiği 32 askerimizin yaralandığı Suriye’nin İdlib kentindeki hain saldırıdan sonra doların ateşi bir türlü sönmemişti. Tüm dünyanı kasıp kavuran coronavirüs vakalarındaki artış jeopolitik tansiyonu iyice yükselterek doların sert yükselişlerine neden olmuştu. Yeni aya stabil başlayan dolar kuru bu sabah itibariyle biraz rahatladı ve güne dün test ettiği 6.2640 seviyelerinden bu sabah 6.18’li seviyelere gerileyerek başladı. Piyasada gözlerin çevrildiği tüketici fiyatları endeksinde (enflasyon) şubatta artış aylık yüzde 0,35, yıllık yüzde 12,37 oldu.

Dolar/TL İdlib’de geçtiğimiz hafta Türk askerlerine yapılan hain saldırının ardından iyice tırmanan jeopolitik tansiyon ve gündemini koruyan corona virüs endişeleriyle son iki haftadır sert satış baskısı altında idi.Analistler, merkez bankalarının faiz indirimi desteği ve G7 ülkelerinin mali destek verebileceklerini açıklayabileceği beklentisinin risk iştahını artırdığını söylüyor. Ayrıca, jeopolitik gelişmeler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti, AB ve ABD ile ilişkiler yakından izlenmeye devam ediyor.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.