Dolar haftaya hızlı başladı! Dolar bugün kaç TL?

Geçen haftayı küçük düşüşlerle tamamlayan dolarda durum bugün ne? Dolar Mart’ın ikinci haftasına nasıl başladı? Dolar kuru kaç TL? Dolar - euro kaç TL? 9 Mart 2020 dolar kuru en son kaç lira oldu? Spot piyasada döviz alış satış fiyatlarında son durum. Petrolde yaşanan yüzde 30'luk rekor düşüşün ardından dolar ve euro güne yükselişle başladı.

 

Geride bıraktığımız hafta Moskova’dan, Suriye’ye yönelik gelen olumlu haberlerle 6,07 seviyelerine gerileyen dolar/TL, bugün 6,10’un üzerine tırmandı.Petrolde yaşanan yüzde 30’luk rekor düşüşün ardından dolar ve euro güne yükselişle başladı. Dolar/TL 6,16 seviyelerine tırmanırken, euro/TL de 7 seviyesini aştı.

Küresel borsalar corona virüs salgınının ekonomide tahribat yaratacağından kaygılanan yatırımcıların riskli varlıklardan çıkışı sürdürmesiyle birlikte sert kayıplarına devam ederken dolar/TL, 6,20 seviyelerini test ettikten sonra 6,17 seviyelerinde işlem görüyor.Euro/TL ise 7 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Merkez Bankası zorunlu karşılık düzenlemelerine ilişkin bir basın duyurusu yaptı. yeni düzenleme ile birlikte, tüketici kredileri büyüme oranı yıllık yüzde 15’in üzerinde olan bankalar TCMB’nin bu alandaki teşvikinden faydalanamayacak.Yatırımcılar hisse senedi gibi riskli piyasalardan çıkarak tahvil piyasasına sığınmasıyla birlikte küresel borsalar keskin gerilerken, petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın resmi satış fiyatlarını düşürmesinin ardından yüzde 30’a yakın geriledi.

Uzmanlar, teknik açıdan dolar/TL’de 6,10’un altında kapanışların olması durumunda düşüşün ivme kazanarak 6,05’in gündeme geleceğini, olası yükselişlerde 6,15’in direnç olarak izleneceğini söyledi.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.