Dolar Sınırın Üstünde! Dolar Kuru Bugün Ne Kadar? Dolarda Son Durum Ne?

Borsa, binlerce kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgını sebebiyle küresel panik içinde. Küresel piyasadaki sıkıntılı günler kurlara da önemli oranda yansıyor. Vatandaşlar, özellikle dolar kurundaki değişikliği merak ediyor. Peki dün 6.40 liranın üzerinde tutunan dolar kuru bugün ne kadar? İşte 19 Mart’ta dolar kurundaki son durum...

Ekonomik krizler, krizden etkilenen ülkelerin para birimini doğrudan etkiliyor. Bu anlamda vatandaşların önemli bir yatırım aracı olarak gördüğü doların son durumu merakla araştırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği koronavirüs salgını, dolar kurunu derinden etkiledi. Binlerce kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgını sebebiyle yatırımcılar, dolardan daha güvenli limanlara ağırlık vermeye başladı. Buna karşılık dünya ekonomisinde çeşitli önlemler alındı. Avustralya, Güney Kore, Çin, Kanada ve İngiltere Merkez Bankaları, faiz indirimi yönünde karar aldı. Koronavirüs salgınının yayılmasının ekonomik sonuçlarını yakından izlediklerini vurgulayan Avrupa Merkez Bankası (ECB), uygun görüldüğünde salgına karşı alınan tüm tedbirlerde ayarlama yapmaya hazır olduklarını duyurdu. ABD Merkez Bankası (FED) ise ortaya çıkabilecek iflas dalgasını engellemeye yönelik doğrudan şirket tahvilleri satın alma çalışması başlattı.

Dolar yükselişe geçti

Gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na çevrilirken Merkez Bankası, faiz indirimi ve ilave likidite sağlanmasına karar verdi. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel salgın olarak nitelendirilen koronavirüsün Türkiye ekonomisine yönelik olumsuz etkilerini en aza indirmek için alınan tedbirleri açıkladı. Küresel ekonomide yaşanan bu gelişmelerin ardından doların son durumu merak konusu oldu. Dün güne yükselişle başlayan dolar/TL, saat 10.20 itibariyle önceki kapanışın yaklaşık yüzde 1 üzerinde 6,4570’ten alıcı buldu. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 1 artışla 7,1075’ten, sterlin/TL yüzde 0,3 değer kazancıyla 7,8040’tan satıldı. Peki dünya ekonomisinin bel kemiği para birimi olan dolar kuru bugün ne kadar? Dolar, dün olduğu gibi bugün de yükselişini sürdürüyor. Gece vakti en düşük 6,4679’u gören dolar/TL, bu sabah saatlerinde 6,51’i aştı. Euro/TL ise 7,07’de seyrediyor. 

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.