Dünya Bankası’ndan yoksul ülkelere corona yardımı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan coronavirüsüne karşı tedbirler alınmaya devam ediyor. Bugün de Polonya’dan kötü haber geldi. Polonya Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski, ülkenin batısında bir hastanın tespit edildiğini açıkladı. Virüs tüm ülkelere hızla yayılırken Dünya Bankası coronavirüsü salgınıyla mücadelede gelişmekte olan ülkeler için 12 milyar dolarlık kaynak ayırdığını duyurdu.

Kaynağın yarısı Uluslararası Finans Kurumu’ndan

Dünya Bankası, corona virüsü salgının yayılmasının önüne geçmek amacıyla ayırdığını açıkladığı 12 milyar dolarlık kaynağın, öncelikle en yoksul ve en çok risk altındaki ülkelere aktarılacağını açıkladı.

Acil yardım paketinin içinde düşük maliyetli krediler, hibeler ve teknik yardım bulunuyor.Söz konusu yardım, ülkelerin kamu sağlığı kapasitelerinin iyileştirilmesini, aynı zamanda salgının ekonomik etkisini azaltmak için özel sektörle birlikte çalışılmasını öngörüyor.

Dünya Bankası’nın bu adımı, ekonomik faaliyette salgın kaynaklı yavaşlamanın küresel ekonomiyi resesyona (durgunluk) sürükleyebileceği yönünde artan uyarıların ardından geldi.Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, “Salgının yayılmasını sınırlamaya çalışıyoruz” dedi.

12 milyar dolarlık kaynağın yarısının Uluslararası Finans Kurumu’ndan geldiği belirtildi.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.