Dünyaya Örnek Olduk!

Türkiye'nin, Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesi, dünyaya örnek olurken 26 ülke, Sağlık Bakanlığı'ndan bilgi ve tecrübe paylaşımı talebinde bulundu.

Türkiye’nin, dünya genelinde 3 bin 398 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesi hız kesmeden devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ölümcül virüs salgınına karşı acil durum ilan etmesinden önce havalimanlarında termal kamera ve karantina uygulamasını başlatan Sağlık Bakanlığı, virüsün görüldüğü yüksek riskli ülkelerle uçuşları durdurdu, İran ve Irak’la kara sınırlarını kapattı. Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda ayrıca sınır bölgelerine sahra hastaneleri kuran Sağlık Bakanlığı, virüsün görüldüğü ülkelerden Türkiye’ye giriş yapanlar için de 14 günlük karantina ve gözlem sürecini başlattı.

Türkiye’nin Önlemleri Dünyanın Dikkatini Çekti

Başta Çin ve İran olmak üzere virüsün görüldüğü ülkelerdeki Türk vatandaşları, gelen talepler üzerine Türkiye’ye getirildi. Yurt dışından getirilen Türk vatandaşlarına 14 gün boyunca belirlenen hastanelerde karantina uygulanarak olası hastalık durumuna karşı çeşitli tedbirler alındı. Bakanlığın aldığı önlemlere son 14 gün içinde İran, Çin, İtalya, Irak, Güney Kore’de bulunanların, müracaatları halinde Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 14 güne tamamlanacak şekilde raporlu sayılmaları da eklendi. Türkiye’de başarıyla yürütülen bu mücadele, birçok ülke tarafından yakın takip edilirken ülkeler, Sağlık Bakanlıkları ve Ankara’daki büyükelçilikleri aracılığıyla bilgi ve tecrübe paylaşımı, malzeme yardımı ile ortak çalışma talebinde bulundu.DSÖ’nün önerisinden önce başlatılan ve alınan bu önlemler, dünyanın dikkatini çekti. Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Karadağ, İran, Irak, Kore Cumhuriyeti, Libya, Lübnan, Kırgızistan, Kolombiya, İtalya, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Moğolistan, Moldova, Cibuti, Özbekistan, Türkmenistan, Katar, Kuveyt, Vietnam ve Tacikistan’ın da aralarında bulunduğu 26 ülke, Türkiye’den iş birliği talep etti.

Yerli Kit İçin Sıraya Girdiler

Ölümcül yeni tip koronavirüsle mücadelede, Sağlık Bakanlığı tarafından yerli kaynaklarla üretilen ve geliştirilen tanı kiti, 90-120 dakika arasında sonuç veriyor. Kaynak israfının önüne geçen ve virüsün tespitinde hızlı sonuç veren yerli kit için de 7 ülke, Sağlık Bakanlığı’na bağlı, Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi ile (USHAŞ) temasa geçti. Geliştirilen yerli kiti satın almak için aralarında Azerbaycan, Japonya, Kırgızistan, Vietnam, Cibuti, Türkmenistan ve Katar’ın da bulunduğu ülkelerle müzakere süreci sürüyor.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.