Ege’de deprem sonrası tsunami olur mu?

Ege'de 6.6 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası 'acaba tsunami olur mu?' soruları gündeme gelmeye başladı. Seferihisar'da suyun yükselmeye başladığı haberi gelirken vatandaşları, tsunami yaşanma korkusu sardı.
Ege'de deprem sonrası tsunami olur mu?

Ege’de 6.6 büyüklüğünde ve 16,5 km derinlikte meydana gelen deprem vatandaşları korkuttu. 20’yi aşkın binanın yıkıldığı haberi gelirken henüz can kaybına rastlanmadığı ifade edildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 2 hafta önce yaptığı açıklamada, Ege Denizi’nde yaşanan depremleri hatırlatarak, 7 ve üstü sarsıntıların tsunami yaratabileceğini söylemişti.Türkiye’de tsunami yaşanma tehlikesi ile ilgili: “Özellikle Heleni dalma batma zonu Avrupa ölçeğinde en büyük faylardan biri. Bindirme fayına bağlı depremler üreten bir fayzondur. İki fayın kesişim yerlerine yakın yerlerde depremler oluyor. Bir çeşit deprem fırtınası yaşanıyor diyebiliriz bu bölgede. Geçmişte 8’e varan depremler olmuş. Şu anda olan 5 büyüklüğündeki depremler bir tehlike oluşturmuyor. Bu tür Türkiye’nin güneyindeki deniz üzerindeki faylarda 7’nin üzerinde deprem olduğunda Türkiye’nin tsunami yaşama tehlikesi oluyor. Geçmişte bunlar olmuş. Ama 5 büyüklüğündeki depremler bu tür bir tehlikeye yol açmaz” dedi. Bölgede 1 günde 20’nin üzerinde 4.5 büyüklüğünde depremler yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, depremlerin birbirini tetiklediğini belirterek, “Bu fay geçmişte 8’e varan depremler üretmiş. 1600-1800’lü yıllarda yıkıcı depremler üreterek Antalya- Fethiye dolaylarında tsunamiye neden olmuş.  Yani geçmişte bir deprem silsilesi yaratmış. Tabi gelecekte de bu tür depremler olabilir ama bunların zamanını önceden söylemek mümkün değil” ifadelerini kullanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.