Emirdağ’da durum değişmedi! İlçedeki bazı binalara karantina kararı

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 23 binanın karantinaya alındığı bildirildi.
Emirdağ'da durum değişmedi! İlçedeki bazı binalara karantina kararı

Türkiye’yi etkisi altına koronavirüs artmaya hızla devam ediyor. Devlet her ne kadar tedbir alsa da vakaların azalmasına engel olamıyor. Bugün açıklanan verilere göre vaka sayısı 294 bini geçerken can kaybı ise 7 bini geçtiği öğrenildi.

Afyonkarahisar’da da durum değişmedi vaka sayısı hızla artmaya devam ediyor.

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek önceki günlerde yaptığı açıklamada Afyon’daki vaka sayısının komşu illerden fazla olduğunun dile getirmişti.

Başkan ilk adımı atarak karantina kurallarına uymayanı KYK yurtlarına yerleştirileceğini açıklayarak hiç beklenmeyen önlem almıştı. Bu tür tedbirlere rağmen vaka sayısında azalma oluyor. Her ne kadar kontrollü sosyal yaşam uygulansa da insanlar kurallara uymamaya ve salgınını önemsememeye devam ediyor. İşte bu yüzden vaka sayılarına her gün bir yenisi daha ekleniyor.

Emirdağ’da durum değişmedi

Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi’nden yine bina karantinası haberi geldi.

İlçe Kaymakamlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre “İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kentte 23 binada Kovid-19 vakası tanısı konulması nedeniyle adreslerde 14 gün karantina tedbiri ile evlerde izolasyon kurallarının uygulanmasına oy birliğiyle karar verdiği öğrenildi.”

Açıklamanın devamında karantinaya alınan kişilerin ilçedeki diğer vatandaşlarımızla kesinlikle bir araya gelmemelerine ve evlerinde kalarak izolasyon kurallarına uymaları gerektiği belirtildi.

Açıklamanın devamında toplanan heyetin altığı kararlar hakkında bilgiler verilmiştir. Alınan kararlar ve yapılan açıklama şu şekildedir:

İlçemizde maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince 900 TL idari para cezasının uygulanmasına,

Koronavirüs hastalığının yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla uygulanan sosyal mesafe kuralına uymayan vatandaşlarımıza 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150 TL idari para cezasının uygulanmasına,

Sağlık kuruluşları tarafından Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 14 gün karantina kuralına riayet etmeyen vatandaşlarımıza 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150 TL idari para cezasının uygulanmasına,

Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü gereğince, bu hükme uymayan kişilerin haklarında ADLİ ve İDARİ İŞLEMLER uygulanmak üzere idari ve adli makamlara bildirilmesine,
Oy birliği ile karar verilmiştir.

Emirdağ'da durum değişmedi! İlçedeki bazı binalara karantina kararı

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.