Eroğlu, Sözen’in iddialarını cevapladı!

Bir ekran klasiği Dobra Dobra, dün akşam Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nu ağırladı. Türkiye'nin en uzun süre bakanlık yapmış isimlerinden olan Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 1989-1994 yılları arasında belediye başkanlığı yapmış olan Nurettin Sözen’in bir gazeteye verdiği röportajda kullandığı iddialara cevap verdi.
Eroğlu, Sözen'in iddialarını cevapladı!

“1994 yılına kadar İstanbul’da genel anlamda bir su ve çöp sorunu yoktu”, “Çöp sorunu işçilerin grevlerinden kaynaklandı”, “Istranca ve Melen Projeleri benim dönemimde başladı” gibi ifadeler kullanan Sözen’in iddialarına, 1994 yılında İSKİ Genel Müdürü olan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Dobra Dobra programında cevap verdi.

Kanal 3 ekranlarında yayınlanan ve Mehmet Emin Güzbey’in hazırlayıp sunduğu Dobra Dobra programına konuk olan ve ‘Suyun Fatihi’ lakabıyla anılan Eroğlu, İSKİ’nin başına geçtiğinde karşılaştığı manzarayı izleyicilere şu sözlerle anlattı: “1994 öncesinde çöp dağları vardı. Yabancı uzmanlar, ‘Böyle bir manzara Afrika’da yok” dediler. Gelişigüzel atılan tıbbi atıklardan salgın hastalıklar yayılırdı. Hava kirliliği Dünya standartlarının 10 kat üzerindeydi. Gazeteler, gaz maskesi dağıtırdı. İstanbul’un göbeğinde su yoktu. Haftada bir kez akardı. Yabancı ülkeler Türkiye’deki dış temsilcilik çalışanlarına çevre tazminatı öderdi.”Eroğlu, 1994 yılında yapılan yerel seçimlerden sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile yaşadığı diyalogu da seyircilerle paylaştı: “Sayın Erdoğan, belediye başkanı olunca beni aradı. ‘Veysel Hoca, İSKİ’ye ne zaman başlıyorsun?’ dedi. Sayın Başkanım üniversiteden izin alıp gelirim. Su sorununu 1 yılda çözerim. Kadro istemem” dedim.

Eroğlu, İSKİ’nin başına geçtiğinde ilk yaptığı işi de şöyle anlattı: “İstanbul’un manevi fatihi Eyüp Sultan’a gidip iki rekat namaz kıldım. Eyüp Sultan Hazretleri’nden dua istedim.”Eroğlu, İSKİ’nin 1994 yılında içinde bulunduğu durumu ise şöyle açıkladı: “İSKİ’nin 1,5 Milyar $ borcu vardı. Borçlar ödenmediğinden şantiyeler durmuştu. Müteahhitler İSKİ’ye geldi. Hacizle tehdit ettiler. Onlara borçların 1 yıl içinde ödeneceğini taahhüt ettim. Hacizlerden dolayı hesaplarımızda bloke vardı. Hacizlerin önünü kesmek için Kıbrıs’ta offshore hesabı açtık. Bir de klor yolsuzluğu var. Piyasadan 40-50 kat pahalı klor alınmış. Genel müdürle görüşebilmenin bedeli 10 bin $ idi. İstanbul’un suyunun yüzde 65’i eski borular nedeniyle kayboluyordu. Istranca Projesi’nde bir oda kadar beton atılmış. Bir de birkaç yüz metre boru döşenmiş başka hiçbir şey yoktu. Kuzuludere’de hiçbir şey yoktu. Bu projeleri sahiplenmemeleri için yeniden temel atma töreni yaptık. Biz 7 dereden 7 tepeye suyu getirdik. Kısa zamanda İSKİ’ye itibar kazandırdık.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.