Evim Yapı A.Ş.’den İhsaniye ilçesine büyük yatırım

Afyonkarahisar ve İhsaniye’nin başarılı iş insanlarından Evim Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erol Cengiz tarafından yaptırılan salça üretim tesisinin temeli düzenlenen törenle atıldı. Cengiz, yüzlerce kişiye ekmek kapısı olacak fabrikaya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Evim Yapı A.Ş.'den İhsaniye ilçesine büyük yatırım

Evim Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erol Cengiz tarafından yaptırılan salça üretim tesisinin temel atma töreni yapıldı. Temel atma töreni; İhsaniye Kaymakamı Semih Doğanoğlu, ilçe garnizon komutanı, İhsaniye ve diğer bazı ilçelerin belediye başkanları, İhsaniye ilçe emniyet müdürü, Afyonkarahisar il genel merkezi üyeleri, Afyonkarahisar’dan ve Ege Bölgesi’nden gelen yatırımcılar ve iş insanları ile İhsaniyeli vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Evim Yapı A.Ş'den İhsaniye ilçesine büyük yatırımSeneye 7. ayda üretime başlayacağız

Cengiz, törende yaptığı konuşmada: “İhsaniye ilçemize nasip olursa 14 bin metrekare arazi üzerine salça üretim tesisi kuruyoruz. Bir yıl içinde tamamlayıp seneye 7. ayda üretime başlayacağız. Tesisimiz, yaklaşık 30 ton günlük üretim kapasitesine mevcut. Sadece salça değil, ketçap ve diğer ürünleri de üreteceğiz. Tesisimiz içerisinde yaklaşık 30-35 kişi istihdam edecek. Bunu araziye saydığımız zaman yaklaşık 300-400 kişiye iş imkanı sağlamış olacağız. ‘Salça nasıl üretilecek  ya da domates yok’ diyen kardeşlerimiz var ama bununla ilgili çok güzel bir projemiz var” dedi.

Çiftçi kardeşimize biz yardımcı olacağız

Projede finansman grupları ile Evim Yapı A.Ş.’nin de finansman ve konunun uzmanlarıyla zaman zaman bilgi akışı sağladığını belirten Cengiz: “Domates nasıl üretilir ya da kaliteli bir domatesi nasıl üretebiliriz konusunda ekibimizin içerisindeki gıda ve tarım mühendislerimiz çalışıyorlar. Çiftçimiz, İhsaniyeli kardeşlerimiz burada şunu düşünebilirler, ‘Benim her şeyim var ama benim suyum yok. Ben bunu nasıl üretebilirim?’ Bununla ilgili de bir projemiz var. Gerek finansman gruplarının gerekse Evim Yapı A.Ş.’nin finansman yapabileceği finansörlerle çiftçi kardeşimize biz yardımcı olacağız. ‘Yok ben finansman grubuyla çalışmak istiyorum’ diyen finansman ve çiftçi kardeşlerimiz için de finansman grubuyla bir anlaşmamız var. Bununla ilgili zaman zaman konunun uzmanlarıyla toplantılar yaparak, brifingler vererek daha iyi bir organizeyle inşallah üretime başlamış olacağız” açıklamalarında bulundu.Evim Yapı A.Ş'den İhsaniye ilçesine büyük yatırım

Milli yatırımlarının tamamı Afyonkarahisar ve İhsaniye’ye

Salça fabrikası ile yetinmeyeceklerini söyleyen Cengiz: “İnşallah İhsaniye bölgesine iki tane daha projemiz var. Bu projemiz şu anda yapım aşamasında. Projemizin bir tanesi yine gıdayla ilgili diğeri ise Gazlıgöl’de termal turizmle ile ilgili. Evim Yapı A.Ş. olarak milli yatırımlarının ve parasının tamamını şehrimize, ilçemize sağlamak istiyoruz. Bu konuda belediye başkanlarımızın bize vermiş olduğu destekler için sonsuz teşekkür ederiz” dedi.Yakın bir zamanda sanayi arazimiz de genişleyecek

İhsaniye Belediye Başkanı Tunay Türkmen: “İhsaniye’ye yatırım ve istihdam sağlamak için çalışan Evim Yapı A.Ş.’ye ve Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bey’e ayrıca tercihini bu bölgede yaptığı için çok teşekkür ederim. Bizler de belediye olarak yeni küçük sanayi genişletme çalışması içindeyiz. İnşallah, yakın bir zamanda sanayi arazimiz de genişleyecek. Gelmek için can atan yatırımcılarımız da var. Özellikle paket et ile gıda, değirmen ve yem fabrikaları üzerine yakın bir zamanda hep birlikte inşallah bu arkadaşların da istihdam sağlamaları için burada fabrikaların açılışını yapacağız” ifadelerini kullandı.

Evim Yapı A.Ş.’den İhsaniye ilçesine büyük yatırım

Belki de ham madde niteliği taşıyan domates yetiştireceğiz

İhsaniye Kaymakamı Semih Doğanoğlu ise: “İlçemiz adına böyle bir yatırımın yapılıyor olması bizim en büyük mutluluğumuz. Gelişim böyle yatırımlarla sağlanıyor ve istiyoruz ki bu tarz yatırımlarımız devam etsin. Sadece İhsaniye ilçemizde değil tüm beldelerimizde, köylerimizde mevcut olan potansiyeli ortaya çıkartarak her alanda bir gelişim evresi yaşayalım. İhsaniye’mizi daha ileri taşıyabilelim. Bu anlamda Erol Bey’in ilçemize yapmış olduğu salça fabrikası, ilçemiz için çok kıymetli. Yörenin insanı olarak yine bu yöreye yatırım yapması ayrıca bir önem taşımaktadır. Tabii salça fabrikası bizim açımızdan da isabet oldu. Geçtiğimiz dönemde biz, kalkınma ajansına sera kurulmasıyla ilgili proje hazırlamıştık ve bu kalkınma ajansından geçti. Toplam değeri 1 milyon 450 bin liralık bir yatırımdı. Kalkınma ajansından sonra bakanlık onayından da geçti. Kısa bir gelecek içerisinde biz de böyle temel atma töreni gerçekleştireceğiz ve salça fabrikasına belki de ham madde niteliği taşıyan domates yetiştireceğiz. Aslında bizim projemiz, atalık tohumlar, hibrit olmayan yerli tohumların yetiştirilmesi ve bunların satışa sunulmasına yönelik. Ama böyle bir fabrika kurulduktan sonra biz domatesi de seve seve yetiştireceğiz sadece fide olayında kalmayacak” şeklinde konuştu.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.