Fahrettin Koca’dan Korkutan Açıklama! Koronavirüste Vaka Sayısı Kaç Oldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’in Vuhan kentine bağlı Hubey eyaletinde ortaya çıkan ve dünyada binlerce kişinin ölümüne yol açan ölümcül yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili yeni bir gelişmeyi aktardı. Fahrettin Koca, koronovirüs salgını vakasının, Türkiye’de 5 kişiye çıktığını belirtmişti. Fahrettin Koca, tüm dünyayı diken üstünde tutan koronavirüs ile ilgili korkutan açıklamayı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.
Koca, twitter hesabından çocuklara ve gençlere seslendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile 13 Mart Cuma günü, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı gerçekleştirdi. Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından çeşitli açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, ikinci koronavirüs vakasının üzücü olmakla birlikte ihtimal dahilinde olduğunu ifade etti. Olası tüm temasların tespitinin mümkün olmadığına değinen Fahrettin Koca, bu iki vakanın belli bir sınır içinde ortaya çıktığını belirtti. Mevcut durumda koronavirüs salgınının olası sınırlarını bildiklerini de vurgulayan Fahrettin Koca, 10 Mart itibariyle olayın Türkiye’deki seyrinin diğer ülkelere göre bir avantaj sunduğuna dikkat çekti. Koronavirüs salgını ile ilgili mücadelede Türkiye’nin üstün olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, kamuoyuna tedirgin olmamaları konusunda tavsiye verdi.Vaka sayısı beşe yükselmişti

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 12 Mart tarihinde Beştepe’de, koronavirüse karşı alınacak tedbirlere ilişkin önemli bir toplantı yapıldı. Toplantıda koronavirüs salgınına karşı bir dizi karar alındı. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ve bürokratların katılımıyla yapılan kritik toplantının 5 saat sürdüğünü hatırlattı. Toplantıdaki katılımcı sayısının 40’ın üzerinde olduğunu belirten Fahrettin Koca; alınan tedbirler, toplumsal sağduyu ve bilinç sayesinde birçok sorunun üstesinden gelindiğinin altını çizdi. Yurt dışı temaslı ilk vakanın tespit edilmesinin ardından salgının önünü kesecek tedbirleri aldıklarına dikkat çeken Fahrettin Koca, vaka sayısının arttığını söyledi.

İlk 2 vakanın belli bir odağa bağlı olduğuna değinen Fahrettin Koca: “Aynı temas çevresi, aynı aile içinde 3 yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek zorundayız. 5 vakanın tamamı doğrudan bağlantılı. Sonraki 4 vaka ilk tespitin hemen ardından izole edilen kişilerdir” ifadelerini kullanarak vaka sayısının arttığı duyurdu.Yeni vakalardan endişeliyiz

Bu açıklamaların ardından sosyal medya hesabı üzerinden vaka sayısının arttığına dair yeni bir açıklamada bulunan Fahrettin Koca, umreden dönen vatandaşların 14 gün kuralına uymaları gerektiğine dikkat çekti. Fahrettin Koca, yeni koronavirüs vakasına ilişkin açıklamasında: “Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi maalesef pozitif çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez” cümlelerine yer verdi.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.