Foça ve Seferihisar’da 68 göçmen kurtarıldı

İzmir’in Foça ve Seferihisar ilçelerinde Yunan unsurları tarafından Türk kara sularına itilen 68 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Özellikle Foça ve Seferihisar’da göçmen konusu birmek bilmiyor. Kendi ülkelerindeki savaştan ya da yaşam koşullarından kaçarak Yunan adaları üzerinden Avrupa’ya gitme sevdası ile bu ilçeleri kullanarak denize, sonu belli olmayan bir yolculuğa çıkıyor. Denize açılan göçmenlerin bazıları şanslı olabiliyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri 24 Ağustos saat 13.30 sıralarında, Foça ilçesi Aslan Burnu açıklarında can salı içerisinde bir grup göçmen olduğu bilgisinin alınması üzerine harekete geçti. Görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu tarafından Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına bırakılan can salı içerisindeki 30 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Ekipler bugün de saat 07.00 sıralarında, Seferihisar ilçesi açıklarında lastik bot içerisinde bir grup göçmen olduğu bilgisinin alınması üzerine yeniden harekete geçti. Görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu tarafından Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen lastik bot içerisindeki 38 göçmen kurtarıldı.

Kurtarılan göçmenler yapılan sağlık kontrolü ve işlemlerinin ardından İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.