Fuat Oktay:”Türkiye İnsani Krizlere Karşı Çetin Bir Mücadele Veriyor”

BIO Türkiye Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgede yaşanan insani krizlere karşı çetin bir mücadele verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, krizin yükünü Türkiye'nin tek başına yüklendiğini vurguladı.
Oktay, Kızılay ekibine yönelik saldırıyı lanetledi

Osmanlı Arşivi Külliyesi Kongre Merkezi’nde Uluslararası Biyoteknoloji Kongresi kapsamında düzenlenen BIO Türkiye Ödül Töreni’nde konuşan Oktay; milli teknoloji hamlesi, dijital dönüşüm adımları, savunma sanayisini millileştirmeler ve yerli milli biyoteknoloji mücadeleleri ile birlikte Türkiye’nin bölgede yaşadığı insani krize değindi. Oktay, bu krizin çözüme kavuşması ve sınırlarda istikrarın sağlanması için krizin yükünü tek başına yüklendikleri süreçlerden geçtiklerini ifade etti. Uluslararası toplumdan ve sağlanan mutabakatlara taraf olan ülkelerden gereken desteği görmediklerini belirten Oktay, bunun da açık ve şeffaf şekilde kamuoyunun önünde yaşandığını kaydetti.

Türkiye Asla Savaştan Yana Olmamıştır

İdlib’de bir taraftan kahraman Türk askerlerini hedef alan saldırılara misliyle karşılık verildiğini, diğer taraftan da diplomasi yoluyla siyasi çözüm arayışlarını hızlandırdıklarını söyleyen Oktay:”Krizin en başından bu yana Türkiye asla acıdan, çatışmadan ya da savaştan yana olmamıştır. Tek gayemiz, hem kendimiz hem de Suriyeli kardeşlerimiz için güvenli, huzurlu ve müreffeh bir geleceğin tesisine katkı vermektir. Moskova’da varılan anlaşmanın barışa ve huzura katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.Suriye’de bugüne kadar hayatını kaybeden 1 milyondan fazla sivile, İdlib’de bir o kadar daha eklenmesinin önüne geçmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yine tek başlarına mücadele ettiklerini belirten Oktay:”İdlib’de bir taraftan kahraman askerlerimizi hedef alan saldırılara misliyle karşılık verdik, diğer taraftan da diplomasi yoluyla siyasi çözüm arayışlarımızı hızlandırdık. Cumhurbaşkanımızın önceki gün Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sonucunda varılan mutabakatın temelinde de bu yaklaşımımız vardır. Suriye’de rejim güçleri, tüm dikkatini ülkenin doğusunu ele geçiren terör örgütlerine değil masum İdlib halkına yöneltmiş olsa da biz, Moskova’da varılan anlaşmanın barışa ve huzura katkı sağlayacağına inanıyoruz. Tüm tarafların taahhütlerine riayet etmesini bekliyoruz. Şayet bölgede kan dökülmeye devam ederse her zamankinden çok daha kararlı bir şekilde krizin müsebbiplerinin üzerine gitmekten de tereddüt etmeyeceğiz. Kutlu davamız uğruna Suriye ve Irak’ta görev yapan tüm kahraman askerlerimize Rabb’imden muvaffakiyetler niyaz ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

Bu Yatırımlar Bizi Bağımlılıktan Kurtaracak

Bugün asıl büyük kazanımların yüksek teknolojiye dayalı üretim gerektiren bilişim sektörü, savunma sanayi, sağlık sektörü ve gıda sanayi gibi alanlardan elde edildiğinin altını çizen Oktay:”Dolayısıyla bu sektörlere yapacağımız yatırımlar, sadece bizi bağımlılıktan kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda ülkemizi küresel düzeyde söz sahibi bir ihracatçı konumuna getirecektir. Hamdolsun, bunların hepsini de aynı anda yapabilecek birikime, insan gücüne ve kabiliyete sahibiz. Kimyasal ilaçların yanında katma değeri çok yüksek olan biyoteknolojik ilaçlar da her anlamda bağımsız Türkiye idealinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Ancak burada, konunun doğrudan muhatapları olan sizlerin gözlerinin içine bakarak bir hususu özellikle ifade etmek istiyorum. Biz fason ilaç üretimini teşvik etmenin değil, ilacın geliştirilmesinden patentine, üretimine ve ihracatına kadar olan daha büyük bir hedefin peşindeyiz. Bu gayret içinde olan girişimlerin önüne, ne mevzuatla ne bilimle ne de yerlilik-millilik anlayışıyla bağdaşmayacak engeller çıkartarak hedefimize ulaşamayız.” şeklinde konuştu.Türkiye’nin Yerli Milli Biyoteknoloji Hamlesine Destek Çağrısı

Yurt içinde ve dışında yaşayan tüm bilim insanlarını, biyogirişimcileri, sivil toplum kuruluşlarını ve üniversiteleri Türkiye’nin yerli milli biyoteknoloji hamlesine destek vermeye davet eden Oktay, Türkiye’de biyoteknoloji ekosistemini güçlendirmek için sadece ellerini değil, gövdelerini de taşın altına koyacaklarını, Stratejik Eylem Planı’nı bu yıl içinde tamamlayarak uygulamaya geçireceklerini kaydetti.

İVEK Vakfı’nı biyoteknoloji alanında yaptığı stratejik faaliyetleri için kutlayan Oktay, bu etkinliklerin etki ve kapsamının artırılarak devam etmesi temennisinde bulundu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsten korunmak amacıyla ‘tokalaşmayın’ uyarısını dikkate alarak programdaki katılımcılarla tokalaşmadı.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.