Gece Yarısı Korkutan Deprem! Van Şiddetli Sallandı

Türkiye, yüzde 98’i aktif deprem kuşakları üzerinde yer alan bir ülke. Kuzey Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu deprem kuşağında bulunan Türkiye’de, neredeyse her gün irili ufaklı birçok deprem oluyor. Bu nedenle deprem gerçeği, göz ardı edilemez bir noktaya geliyor. Kandilli Rasathanesi’nden alınan verilere Van'da korkutan bir deprem meydana geldi.

Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na göre nüfusun yüzde 70’inden fazlası deprem tehlikesi yüksek bölgelerde hayatını sürdürüyor. Yaşanan depremler sonucunda can kaybı açısından dünyada üçüncü sırada olan Türkiye, etkilenen insan sayısında ise sekizinci sırada yer alıyor. Türkiye’de ortalama olarak her yıl büyüklüğü 5 ile 6 arasında değişen en az bir deprem yaşanıyor. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan verilere göre Van’ın Gürpınar ilçesinde korkutan bir deprem meydana geldi. Gece yarısı saat 02.07’de hissedilen depremin derinliği 5 km, büyüklüğü ise 4.4 olarak ifade edildi.

Türkiye depremlere hazır mı?

Türkiye’de meydana gelen her deprem, olası büyük İstanbul depremi ve diğer afet risklerine karşı hazırlıkları yeniden gündeme getiriyor.Toplumun büyük bir kesiminde ise deprem algısı hala oluşabilmiş değil. Geçmişte acı tecrübelerin yaşandığı ve aktif fay hatları üzerinde yer alan Türkiye’de, depreme karşı önlem alınması şart.Deprem çantasının önemi

Deprem çantası hazırlamak, yaşanabilecek herhangi bir depreme karşı alınacak önlemlerin başında geliyor. Deprem çantasında, kişilerin acil ihtiyaçlarını giderecek eşyalar ile yiyecek ve içeceklerin bulunması gerekiyor. Depremlerde yaşanılan can kayıplarının ve yaralanmaların önemli bir nedenini, ilk 72 saat içerisinde müdahalenin yetersizliğine bağlı risklerin yüksek olması oluşturuyor. Düşük bir bütçe ile hazırlanabilecek deprem çantası, ilk 72 saatte bir ailenin hayatta kalmasına yardımcı oluyor. Ancak araştırma sonuçlarına bakıldığında her üç kişiden ikisinde,deprem çantasının hazırlanmadığı görülüyor. Bu da Türkiye’deki insanların yüzde 71’inin deprem gerçeğine hazırlıksız olduğunu gözler önüne seriyor.

Deprem çantasında neler bulunmalı?

Yaşanabilecek herhangi bir deprem öncesi vatandaşlar, hazırlayacakları deprem çantasında neler bulundurmalı?-Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu gibi yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen dayanıklı gıdalar

-Nüfus cüzdanı, ehliyet, tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, zorunlu deprem poliçesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı gibi önemli belgelerin fotokopisi-İç çamaşırı, çorap, yağmurluk, iklime uygun giysiler

-Her bir aile üyesi için yeterli içme suyu

-Sabun ve dezenfektanlar, diş fırçası ve macunu, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı, hijyenik ped

-İlk yardım çantası

-Uyku tulumu veya battaniye

-Çakı, düdük, küçük makas

-Kâğıt, kalem

-Pilli radyo, el feneri, dayanıklı ve uzun ömürlü yedek piller

Acil toplanma alanları

Acil toplanma alanları,vatandaşlar açısından hayati önem taşıyor. İnsanlar, deprem sırasında yaşadıkları şokun etkisiyle doğru toplanma yerlerine ulaşamayabiliyor. Aile üyelerinin, depreme yakalanmadan önce toplanma yerlerini belirlemeleri gerekiyor. Araştırma sonuçlarına bakıldığında toplumun yüzde 65’inin olası bir depreme karşı belirlediği bir buluşma yeri yok. Bu konuda duyarlı olması gereken vatandaşlar, acil toplanma alanlarına,e-Devlet üzerindeki“Acil Toplanma Alanı Sorgulama” başlığından ulaşabilir.

Kentsel dönüşüm

Olası bir depremde yaşanacak can kaybı ve yaralanmaların önüne geçmek için depreme dayanıklı yapılaşma da büyük önem taşıyor. Fiziksel ömrünü tamamlamış riskli yapıların en kısa sürede yıkılarak daha güvenli konutların inşa edilmesi gerekiyor. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümün gerekli olduğu 6,7 milyon konuttan öncelikli olarak 1,5 milyonunun 5 yıl içerisinde kentsel dönüşüm kapsamında yenileneceğini açıklamıştı.Kentsel dönüşümde başarı ise kaliteli beton kullanımı ve doğru beton uygulamaları ile mümkün.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.