Güney Kore’de lise son sınıf öğrencileri okullarda ders başı yaptı

Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore'de lise son sınıf öğrencileri okullarda ders başı yaptı.

Ülkede, 2 Mart’ta başlaması beklenen bahar eğitim döneminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle 79 gün ertelenmesinden sonra, kademeli açılış planı kapsamında okula ilk dönen grup, lise son sınıf öğrencileri oldu.

Öğrencilere ve öğretmenlere maske takma zorunluluğu getirilirken, bazı okullarda sıraların etrafına plastik bölümler yerleştirildi.

Öğrencilerin geçen aydan beri internet üzerinden eğitim gördüğü ülkede, okul öncesi yaştaki çocuklar dahil diğer öğrencilerin de 8 Haziran’a kadar okullarına geri dönmesi bekleniyor.Güney Kore’de, okulların 13 Mayıs’tarihinden itibaren kademeli olarak açılacağın duyurulmasından sonra çocuklarının sağlığından endişe eden veliler, ay başında imza kampanyaları başlatmış ve okulların açılış tarihinin ertelenmesini talep etmişti.

Hükümet, ebeveynlerin ve okul yetkililerinin, potansiyel Kovid-19 salgını konusundaki endişeleri sebebiyle okulların açılış tarihini 5 defa ertelemişti.Ülkede, “11 Mayıs’tarihinden beri en çok günlük vaka artışı” görüldü

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden yapılan açıklamada, son 24 saatte 32 yeni Kovid-19 vakası görülmesiyle, Güney Kore’de toplam vaka sayısının 11 bin 110’a yükseldiği belirtildi.

Bu, ülkede “11 Mayıs’tarihinden beri görülen en yüksek günlük vaka artışı” oldu.

Güney Kore’de bugüne kadar Kovid-19 sebebiyle 263 kişi yaşamını yitirdi.

Sağlık yetkilileri, önceki hafta Kovid-19 testi pozitif çıkan 29 yaşındaki bir kişinin, ay başında başkent Seul’ün Itaewon bölgesinde gittiği gece kulüpleri ve barlarla bağlantılı vaka sayısının dün itibarıyla 193’e çıktığını açıkladı.Eğlence mekanları kapatılmıştı

Seul’de, 1 Mayıs’tarihinde 5 gece kulübü ve bara giden ve Kovid-19 testi 6 Mayıs’ta pozitif çıkan bu kişiyle bağlantılı vaka sayılarının artması üzerine, 9 Mayıs’ta başkentteki kulüp ve bar gibi eğlence mekanlarının kapatılmasına karar verilmişti.

Güney Kore Sağlık Bakan Yardımcısı, bu hastanın temas ettiği kişilerin izinin sürüldüğünü ve gelecek günlerde enfekte kişi sayısının artabileceğini söylemişti.

Hastanın, ay başında gittiği gece kulüplerini yaklaşık 1500 kişinin ziyaret ettiği kaydedilmişti.

Ülkede son 24 saatte tespit edilen 32 yeni Kovid-19 vakasıyla, “11 Mayıs’tarihinden beri en fazla günlük vaka artışı” görüldüHenüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.