Henüz Türkiye’de kutlanmıyor ama…

8 Mart Emekçi Kadınlar günü kutlamaları tüm dünyada hız kazanmışken, niye erkekler günü yok diye sorulur oldu. Kimi her gün erkekler günü derken, 1999 yılında Dünya Erkekler Günü resmi olarak kabul edildi. Peki, Dünya Erkekler Günü hangi gün?

1999’da resmi olarak kabullenildi

Dünya Erkekler Günü’nün ne zaman kutlandığı merak ediliyor. Her yıl belirli tarihlerde önemli gün ve haftalar kutlanıyor. Bu günler içerisinde yer alan Kadınlar Günü bugün kutlanıyor. Haberimiz içerisinden kasım ayı içerisinde kutlanan Uluslararası Erkekler Günü ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

“Erkekler Günü ne zaman kutlanıyor?” sorusu merak edilen konular arasında yer alıyor. Dünya Erkekler Günü var mı? Önemli gün ve haftalar her sene vatandaşlar tarafından büyük bir coşku ile karşılanıyor. Bu günler içerisinde yer alan Dünya Kadınlar Günü bugün kutlanıyor. 1999 yılında resmi olarak kabul edilen Uluslararası Erkekler Günü ile ilgili detaylar haberimizde sizlerle.Hangi gün kutlanıyor?

Uluslararası Erkekler Günü 19 Kasım’da kutlanıyor.

Dünya Erkekler Günü nedir?

Uluslararası Erkekler Günü (International Men’s Day – IMD) her yıl 19 Kasım’da kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafında da desteklenen uluslararası bir gündür. Dünya Erkekler Günü olarak da bilinmektedir. İlk olarak Prof. Dr. Thomas Oaster tarafından 7 Şubat 1992 tarihinde dile getirilmiştir bir projedir. Resmi olarak ise kabul edilmesi ve kutlanması ise ilk defa 1999 yılında Trinidad-Tobago’da gerçekleşmiştir.Türkiye’de henüz kutlanmıyor

Uluslararası Erkekler Günü, günümüzde yetmişin üzerinde ülkede tarafından desteklenmekte ve kutlanmaktadır.

2016 yılı itibarıyla aşağıdaki ülkeler Dünya Erkekler Günü’nü resmi olarak kabul etmiş ve kutlamaktadır:Amerika Birleşik Devleteri, Antigua ve Barbuda, Avustralya, Avusturya, Bosna Hersek, Botsvana, Burundi, Çin, Danimarka, Fransa, Gana, Güney Afrika, Grenada, Hırvatistan, Hindistan, İrlanda, İtalya, Jamaika, Kanada, Kayman Adaları, Küba, Man Adası, Macaristan, Malta, Nijerya, Norveç, Pakistan, Romanya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Singapur, Şeyseller, Tanzanya, Trinidad-Tobago, Ukrayna, İngiltere, Zimbabve.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.