Her gün yeni bir faydası ortaya çıkıyor!

Türk kahvesi sevmeyen var mıdır bilinmez ama her gün sadece bir fincan bile içseniz saymakla bitmeyecek faydaları var. Mutfak kültürümüzde 5 yüz yıldan fazla bir geçmişe sahip Türk kahvesinin kokusu dahi huzur vermeye yetiyor. Birçok insan birçok nedenden içiyor Türk kahvesini. Sabah ayılmak, gece uyumamak, sohbete eşlik olsun diye, stresten uzaklaşmak ya da tiryakilik… peki, her gün en azından bir fincan Türk kahvesi içtiğinizde size ne gibi faydalar sağlıyor biliyor musunuz? İşte saymakla bitmeyecek faydaları…

Sabah kahvesinin yerini hiçbir şeyin tutmayacağını en iyi tiryakileri bilir. Gün içi sohbetlerinin vaz geçilmez tadı Türk kahvesi sağlığa da birçok fayda sağlıyor. Kalori oranı şeker kullanmadığınız takdirde sıfır olan Türk kahvesinin sadece 40 yıl hatırı yok. Hem düşündüğünüz gibi çarpıntı yapar, uykusuz bırakır gibi özellikleri de yok. Tabi her şeyin bir sınırı olduğu gibi Türk kahvesini de her aklınıza geldiğinde içmezseniz. Hayatınız boyunca minnettar kalacağınız özelliklere de sahip. Gelelim faydalarına…Peeling etkisi yaratıyor

Kahvenin cilde faydaları oldukça fazladır. Sade kahveyi içmekle kalmayıp telvesinden de faydalanabilirsiniz. Türk kahvesi telvesi ile cildinize peeling yaparak cilt altındaki kan damarlarının daraltılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yüzünüzdeki şişliklerden kurtulabilirsiniz. Kahvede bulunan kafein, göz altı şişkinliklerine adeta meydan okur. Bunun için Türk kahvesine bir top pamuk batırıp göz altlarınıza yavaş yavaş masaj yapabilirsiniz.

Cildinizi temizlemek için de yine kahve telvesinden yararlanabilirsiniz. Haftada bir kez kahve telvesiyle temizlenmiş cildinize peeling yapmayı unutmayın. Düzenli olarak uyguladığınız Türk kahvesi peelingi sayesinde daha genç bir görünüm kazanacaksınız.Hafızayı güçlendiriyor

Kahvenin içerdiği kafein maddesi, Alzheimer oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikimini önemli ölçüde azalttığı ve böylece alzheimer gelişmesini önlediği tahmin edilmektedir. Her gün bir fincan Türk kahvesi içerek beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sütlüsü diyet yapanlara takviye

Kahve sütle birlikte içildiğinde, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla alındığından kişiyi daha uzun süre tok tutmaktadır. Verdiği tokluk hissi diyet yapan kişilerde fayda sağlamaktadır. Beslenmenize dikkat ediyorsanız ve diyet yapıyorsanız Türk kahvesini sütlü bir şekilde pişirebilirsiniz.İnsülin direncini kırıyor

Kahvenin insülin direncini kırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkinin azalması kişide tatlı ihtiyacını baskılar. Sürekli tatlı yeme isteği olan kişilerin bu isteklerini bastırmada kahve içmeleri önerilir. Tatlı kriziniz başladığı anda bir fincan sade Türk kahvesi hazırlayın. Kahvenin yanında bir adet hurma yiyerek tatlı isteğini tamamen kaldırabilirsiniz.

Zinde hissedilmesini sağlıyor

Kahve içeriğindeki etkin kafein, zihnin uyanık kalmasını sağlayarak konsantrasyonu artırır. Zihnin daha dirençli ve uyanık olmasına yardımcı olur. Ayrıca her sabah içilen bir fincan kahve güne daha zinde ve enerjik başlamanızı sağlar.

Kilo vermenize destekçi

Kahvede bulunan kafein, vücudun yağ yakması için sinir sistemine sinyaller gönderir ve aynı şekilde kanda adrenalin düzeyini artırır. Bu durum yoğun fiziksel etkinlik öncesi bünyeyi hazır hale getirmek için faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı, sporcular antrenmanlarına başlamadan önce kahve tüketmeye özen gösterirler. Siz de kilo vermek istiyorsanız ara öğünlerinize bir fincan şekersiz Türk kahvesi ekleyebilirsiniz.

Çarpıntı sebebi Türk kahvesi değil

Kahve, bilinenin aksine çarpıntı yapmaz. Ancak tüketim miktarı kontrol altında tutulmalıdır. Vücuda alınan fazla miktar kafein çarpıntı şikayetine neden olabilir. Günde bir fincan kahvenin üzerine çıkmazsanız kalp sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Kalbinizi koruyor

Kahvenin kalp sağlığıyla ilişkisi araştırılmaya devam ediyor ancak son bilimsel veriler kafeinli ürünlerle ritim bozuklukları arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu. Ayrıca başka bir araştırma sonucunda da günde birkaç fincan kahve tüketiminin kalp hastalıklarına yol açan damar tıkanıklığının önüne geçtiğini söylüyor.

Özellikle kadınlarda kalp krizi riskini azaltıyor

Birçok bilimsel araştırma sonucuna göre kahve tüketen, özellikle kadınların kalp hastalıklarına yakalanma riski tüketmeyenlere göre %20 daha azdır.

Depresyon mu? Türk kahvesi varken asla!

ABD’de yapılan bilimsel araştırmalar, günde 3-4 bardak kahve tüketiminin depresyonla mücadelede ciddi katkı sağladığını ortaya koymuştur. Düzenli olarak kahve tüketimi depresyona girme riskini %50 oranında azaltabilir.

Tam bir antioksidan deposu

Türk kahvesi telvesiyle birlikte pişirildiğinde antioksidan kapasitesi artar. Antioksidan oranı yüksek yiyecek ve içecekler tüketerek, kandaki antioksidan miktarını artırabilirsiniz. Bu sayede oksidatif stresle mücadele edebilir ve hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.