HES Kodu nedir? Niçin kullanılır? Nasıl alınır?

Covid-19 salgını ile birlikte insanlar, sokağa çıkmakta tedirginlik yaşıyor. Dünya ile birlikte Türkiye'de de koronavirüse karşı sıkı tedbirler alınıyor. Alınan tedbirler arasında HES (Hayat Eve Sıgar) kodu uygulaması oldukça dikkat çekiyor. Peki HES kodu nedir? Niçin kullanır? Nasıl alınır?
HES Kodu nedir? Niçin kullanılır? Nasıl alınır?

Tüm dünya üzerinde yaşanan koronavirüs salgını üzerine HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması hayatımıza girdi. Peki HES kodu nedir? HES Kodu, insanların kontrollü sosyal hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmalarına yarayan bir kod. Koronavirüs salgınını yenmek için alınan evde kalma önemleriyle beraber HES kodu uygulaması yoğunluğu dikkat çekiyor. İnsanların paylaştığı HES kodları, uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabiliyor.

HES Kodu Nasıl Alınır ?

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında “Karekodlarım” sekmesine tıklanır. Açılan ekranda “Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri” alanları doldurulur. Oluşturulan kare kodun çıktısı ilgili alana asılabilir. HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T. C. kimlik numarası, T. C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023 ‘e SMS olarak atılabilir.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.