“İlçelerle Buluşma” projesinin ilk toplantısı yapıldı

“İlçelerle Buluşma” projesi toplantısında konuşan Vali Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar’ın yüz ölçümü çok büyük bir il olduğunu belirterek, “Bu şehirde yaşayan herkesin ‘Afyonkarahisarlıyım’ ruhuna sahip olması gerekiyor. Bu şehir bir kale. Bu kaleye bir şey olmadan Türkiye Cumhuriyetine bir şey olmayacağını tekrar tekrar size gösteriyor bu şehir” dedi.
Vali Gökmen Çiçek “İlçelerle Buluşma” projesinin ilk toplantısında konuştu

Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği (ABYD) tarafından ortaklaşa hayata geçirilen “İlçelerle Buluşma Projesi”nin ilk toplantısı Sandıklı’da düzenlendi. Sandıklı’daki tüm sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini tek tek dinleyen Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ve Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe dile getirilen sıkıntıları, çözüm önerilerini tek tek not aldılar. Toplantı sonunda Vali Gökmen Çiçek kendisine aktarılan konular hakkında değerlendirmede bulundu.

Sandıklı Park Otel’de düzenlenen toplantıya Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bölge Müdürü Şerife Münire Burcu, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, ABYD Kurucu ve Onursal Başkanı Hacı Hakkı Özsoy, ABYD Başkanı Sezer Küçükkurt, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve ABYD Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Serteser,Afyonkarahisar Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı ve ABYD Yönetim Kurulu Üyesi M. Emin Birliktir, ABYD Yönetim Kurulu Üyeleri;Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey, Türkeli Gazetesi Sahibi Önder Artuk,Gün FM sahibi Gazeteci İsmail Akar,  Kadınana Gazetesi sahibi Canser Kuzu,Afyon Haber İnternet Sitesi ve Radyo 03 sahibi Ömer Elçi ile EGE TV Afyonkarahisar Koordinatörü, Afyonhabertürk internet sitesi sahibi Faruk Kılınç,Sandıklı İGM Üyeleri Ahmet Mahmut Saylı, Mevlüt Özaydın, İbrahim Kaynak, Sandıklı’daki Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile basın mensupları katıldı. Toplantıda Sandıklı’da yaşanan sorunlar ele alınarak çözüm noktasında yapılması gerekenler hakkında istişarede bulunuldu. “İlçelerle Buluşma Projesi” toplantısının moderatörlüğünü İsmail Akar yaptı. 

Amacımız merkez ve ilçelerin kaynaşmasını sağlamak

Toplantının açılış konuşmasında toplantının hedefini anlatan ABYD Başkanı Sezer Küçükkurt, “Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Yönetimimiz bu projeyi hayata geçirmeyi düşündüğünde Sayın Valimize durumu arz ettik ve himaye etmelerini talep ettik. Bizlere büyük güç ve destek vererek himaye değil bizzat işin içerisinde olacaklarını belirterek bugün burada toplanmamızı sağladılar.Afyonkarahisar en çok belde ve ilçeye sahip illerimizden bir tanesi. Bu durumun avantajları olduğu gibi zaman zaman dezavantajlara da sebep olabiliyor. Bu toplantıların amacı dezavantajları avantaja çevirmek ve merkez ile ilçelerin kaynaşmasını, aynı zamanda ilçeler, beldeler ve merkez arasındaki diyaloğun artırılmasını sağlamaktır.” dedi.

Ticaret Odası ve Ticaret Borsası patatese destek bekliyor

Sandıklı’daki sivil toplum temsilcileri adına ilk sözü Sandıklı Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Mustafa Özer aldı.Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Özer yaptığı konuşmada esnafın kalkınması için çiftçiliğin desteklenmesi gerektiğini ve üniversitenin güçlendirilmesinin önemini anlatarak, “Sandıklı’da ekonomi olarak son yıllarda atak yapıldı, bilhassa seracılık ve madencilik sektöründe. 1000 kişinin üzerinde seracılıkta çalışan var. Madencilikte de 20’ye yakın işletme 300’ün üzerinde çalışan var. Turizmde son dönemde sıkıntı yaşıyoruz. Tarımda, Mayıs ayındaki don olayından sonra verim düştü. Patates maliyetleri 80-90 kuruş, satış 45-50 kuruş. Çiftçi zor durumda. Biz bu konu hakkında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden(TOBB) destek istedik. 50 dolar nakliye desteği verilirse çiftçinin durumunun düzelebileceğini söylediler. Bu konuda Ticaret Bakanlığına konu arz edildi. Konunun çözümü ihracattan geçiyor. Sandıklı’nın nüfusu yaz aylarında 50 binin üzerine çıkıyor. Emniyet teşkilatı zaman zaman yetersiz kalıyor. Asayişte aksamalar yaşanıyor. Telefon dolandırıcıları ilçemizde çok can yakıyor. Geceleri motosikletliler vatandaşları çok rahatsız ediyor. Bunlarla ilgili önlemlerin artırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sandıklı ekonomisi tarıma dayalı, patates dip yapmış durumda

Daha sonra söz alan Sandıklı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Şahin, patates üretimi ile ilgili görüşlerini aktararak, “Sandıklı ekonomisi tarıma dayalı. Şu anda patates dip yapmış durumda. Tarım Bakanlığımıza da ilettik, ihracat desteği verilirse tarımı kurtarırız. İç piyasa bunu tüketmiyor. Bu konuda destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Destek paketleri ile esnaf nefes aldı

Sandıklı Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mevlüt Özçınar, pandemi nedeniyle alışverişin durgun olduğunu ve bu durumdan da esnafın olumsuz etkilendiğini dile getirerek, “Devletimizin ve Hükümetimizin uyguladığı destek paketleri ile bir nebze olsun nefes alındı. Ancak kahveci esnafımızın, berber esnafımızın alışverişi yok. Ekonomimiz turizm ve tarıma dayalı. Bu konularla ilgileneceğinizden eminim. Mezarlıklarda yapılan düzenlemelerin yetkililerce takip edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

İhracat desteği bekliyoruz

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, odaya kayıtlı11 bin 500 üye olduğunu kaydederek, “7500 aktif üyemiz var. Çiftçimizin sıkıntılarına gerekli yerlere iletiyoruz. Girdi maliyetleri ağır, elektrik maliyetleri yüksek. Patatesle ilgili ihracat desteğinin verilmesini istiyoruz” dedi.

Motosikletler büyük sıkıntı

İhlas Haber Ajansı Sandıklı temsilcisi gazeteci Ali Bayar da yaptığı konuşmada, yaşadığı mesleki sorunları gündeme getirerek, “Haber akışında sıkıntılarımız var. Televizyonlardaki haberlerin yüzde 80’ini ajans muhabirleri geçiyor. Kaza haberlerinde bile isim alamıyoruz. Kimse açıklama yapmak istemiyor. Motosikletlerle ilgili sıkıntılar var. 24 saat egzoz dolayısıyla gürültü kirliliği yaşanıyor. Tedbir alınmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu toplantı ile merkez ve ilçelerimiz daha da kaynaşacak

Sandıklılı sivil toplum kuruluşlarının sıkıntı ve taleplerini aktarmalarının ardından Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği yöneticileri de kısaca görüşlerini dile getirdiler. Aynı zamanda Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı da olan ABYD Yönetim Kurulu Üyesi Emin Birliktir,“Bu toplantının yapılma amacını sayın Sezer Küçükkurt açıkladı. Buradaki murâd, STK yöneticilerinin görüşlerini alıp Afyonkarahisar’daki tüm basın kuruluşları ile bunu siyasetçilere ve kamuoyuna iletmekti. Bunun yanında ilçeler ile merkezin kaynaşmasıdır. Bunu ilk defa Sandıklı’da başlattık. İlk olmasına rağmen verimli olduğunu düşünüyorum. Bu toplantıya katılan tüm STK temsilcilerine teşekkür ediyorum. Sayın Valimize bilhassa teşekkür ediyorum.” dedi.

İlçelerle buluşma projesi ile yaşanan sıkıntılar hızla çözülecek

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve ABYD Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Serteser de yaptığı konuşmada, “Bu projenin hayata geçmesini sağlayan Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’e, bizi misafir eden Sandıklı Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Çöl’e, bu projenin oluşmasına büyük katkı sağlayan Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sezer Küçükkurt ve Yönetim Kurulu’na çok teşekkür ediyorum.  İlçeler İle Buluşma projesi, bir taraftan ilçelerimizdeki sivil toplum kuruluşlarının ve basın mensuplarının merkez ilçedeki mevkidaş ve meslektaşları ile kaynaşmasına vesile olacak; diğer taraftan yaşanan sıkıntıların Sayın Valimiz’in öncülüğünde hızla çözülmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan toplantılarımızın ilimize ve ilçelerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sandıklı ilçemiz, ekonomimize önemli katkılar sağlayan ilçelerimizden birisi. Termal zenginliği jeotermal seralarla buluşturan, Hüdai Kaplıcaları ile ve özel sektörün kurduğu otellerle şifa dağıtan, leblebisi ile nam salan Sandıklımız, ilimizden yapılan haşhaş ihracatında da önemli bir yer edinmiştir. Sandıklı’dan bir firmamız, tek başına 20 milyon dolar bandında haşhaş ihracatı yaparak başarısını ortaya koymuştur.  Türkiye’nin patates ihtiyacının yaklaşık beşte birini üretme kapasitesine sahip ilçemizde patates üreticilerimizin sorunları, hem yerel basında, hem de ulusal basında yer bulmuştur. Bu toplantıda, yaşanan sorunları tek tek not alarak, en kısa zamanda çözüme ulaşılması için gayret gösterilecektir.” şeklinde konuştu.

Zorlukları el birliği ile aşacağız

Koronavirüs salgınının ekonomiyi yavaşlattığını söyleyen Serteser, “Malumunuz olduğu üzere, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, ülkemizde de ekonomiyi yavaşlattı.  Hükümetimizin aldığı tedbirler ve uyguladığı politikalar, iş insanlarımız ve sanayicilerimizin gösterdiği fedakârlık, fabrika ve işletmelerde ter döken çalışanlarımızın gösterdiği azim ile Allah’a şükür ekonomimiz durmadı. Zorluk çekmiyor muyuz? Elbette hepimiz, her vatandaşımız, hem kurumumuz, her firmamız zorluk çekiyor; ancak hiçbirimiz pes etmedik, bundan sonra da pes etmeyeceğiz. Bu zor günleri elbirliğiyle aşacağımıza yürekten inanıyorum. Bugünleri geride bıraktığımızda ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz eskisinden çok daha güçlü olacaktır. Burada özellikle bir husus üzerinde durmak istiyorum: Zorlukları aşarken, yeni normalin, kontrollü sosyal hayatın kurallarına uyalım. Maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymamız hâlinde, korkulan ikinci dalga gelmeyecek; ekonomimiz Mart-Haziran arasındaki yavaş seyirle bir daha karşılaşmayacaktır. Bu vesile ile hepinizden gösterdiğiniz duyarlılığı devam ettirmenizi istirham ediyorum.” dedi.

 

Sandıklı seracılıkta öncü konumda

Serteser konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Afyonkarahisar’da bulunan 10 termal otelden 3 tanesinin Sandıklı İlçesi’nde olduğunu belirterek, “10 termal otelimizin 3 tanesini Sandıklı’da. Leblebi de coğrafi işaretinin alınması için Sandıklı Belediye Başkanımız Mustafa Çöl başvurusunu yaptı. Haşhaş ihracatında zorluklarla karşılaşmış, bizim de desteğimizle Ticaret Bakanlığı nezdinde önemli yol kat ettik. Haşhaş ihracatında İzmir’den sonra ikinci sıradayız. Patates konusundaki soruna acil çözüm bulunmasını istirham ediyorum. 2012 yılında böyle bir teşvik gündeme gelmişti. Benzer teşvikin sağlanması için sayın Valimizin öncülüğünde gereken ne ise yapacağız diyorum. Sandıklı seracılıkta Afyonkarahisarmerkezi geçmiş durumda. Sadece Sandıklı’da 1300 dekar,22 tesiste üretim yapılmakta. 1000’den fazla kişi istihdam edilmekte. SANJET tarafından suyu karşılanmakta, yüzde 90’ı da reenjekte edilmekte. Sandıklı’da farklı alanlarda da üretim yapılmakta. 2 bin dekarı geçen bir seramız mevcut. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde Sandıklı’dasera sayısı gözle görülür bir şekilde artacak. Tüm firmalarımıza sağladıkları katkı için teşekkür ediyorum. Kumalar Dağında mavi mermer üretimi için 20 ocak çalışıyor. Çin’e ihracat yapılıyor. Orada fabrika da yapmak lazım diye düşünüyorum. Tebrik ediyorum.”

Sandıklı’nın tanıtım eksikliği var

Megabirlik Medya Temsilcisi ve ABYD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Güzbey, Sandıklı İlçesi’ne her geldiğinde gelişim ve ilerleme gördüğünü kaydererek, “İçinde bulunduğu yerdeki değişimleri fark etmiyoruz. Sandıklı’ya her gelişimde ilerleme var. Bundaki en büyük katkı Bakanımız Veysel Bey’e aittir. Sandıklı bizim kalbimizdir. Belediye Başkanımız, seçildiğinden itibaren uyumlu bir birliktelik gösterdi. Her geçen gün yeni bir adımla ileriye taşıyor. Sandıklı’nın projelerle hibe kazanması, ciddi bir başarıdır.Takdir etmek lazım. Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız ciddi çalışmalar yapılıyor.

Sandıklı’da tanıtım eksikliği var. İl çapında bir tanıtımı düşünürsek yararlı olur diye düşünüyorum. Bu konuda da en büyük iş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına düşüyor. Akdağ tahsisi için de Bakanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Gökmen Çiçek “İlçelerle Buluşma” projesinin ilk toplantısında konuştu

Türkiye değişim ve gelişim süreci yaşıyor

ABYD Kurucu ve Onursal Başkanı Hacı Hakkı Özsoy ise, “Ülkemiz değişim-gelişim sürecini yaşıyor. Bunu her yerleşim merkezinde, her sosyal olayda görebiliyoruz. Sandıklı’da da bu gelişim ve değişime şahit oluyoruz. Çareler tükenmez. Ekonomik olanların önceliği var. Bu nazara alınarak bu sorunlar sebep sonuç ilişkisi ile tartışılabildiği sürece çözüme kavuşacaktır. Gerçekleri tartışarak gerçekleri bulabiliriz, görebiliriz.” şeklinde konuştu.

Sandıklı’nın yurt dışında çok fazla hemşehrisi var

Eğitimci, İş İnsanı Türkeli Gazetesi sahibi ve ABYD Yönetim Kurulu Üyesi Önder Artukda “Sandıklı’ya geldiğimizde ilk kez oteller bölgesine geldim. Sandıklı, ilimiz için önemlidir. ATSO Başkanı Hüsnü Serteser Bey’in verdiği bilgiler de bizi mutlu etti. Sandıklı’nın yurt dışında çok fazla hemşehrisi var. Onların çok daha doğru kullanılması gerekmektedir. Tanıtımda eksiklik var.” dedi.

Belediye Başkanımız ilçemizi önemli farklar koyarak güzelleştirdi

Kadınana Gazetesi sahibi ve ABYD Yönetim Kurulu Üyesi Canser Kuzu, “Böyle bir birliktelikte olmaktan çok mutluyum. Daha önceki yıllarda ilçemize sık aralıklarla geldim. Sayın Mustafa Çöl, önemli farklar ortaya koyarak ilçemizi güzelleştirdi. Sorunları birlik ve beraberlikle çözeceğiz. Çorbada tuzumuz olursa ne mutlu bize.” diye konuştu.

Valimiz öncülüğünde tanıtım A.Ş. kurulmalı

Afyon Haber internet sitesi sahibi ve ABYD Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Elçi toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Bugüne kadar bir ilk diye düşünüyorum.İlçemizdeki STK temsilcilerinin sorunlarına çare bulunması için çok önemli bir toplantıya iştirak ettik. Afyonkarahisar’ın tüm basın kuruluşları, dertlerinizi dinlemek için buraya geldi. Sayın Valimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Patates ve mermerciler olarak birlik ve beraberlik içinde depolama ve fabrikalaşma aşamasında ilerleyeceğimizi düşünüyorum. İlimizin tanıtıma ihtiyacı vardır. Sayın Valimizin öncülüğünde, büyük bir Tanıtım A.Ş. kurulmasını öneriyorum.”dedi.

Birlik beraberlik gelişime katkı sağlar

Ege tv Afyonkarahisar Koordinatörü, Afyonhabertürk internet sitesi sahibi ve ABYD Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Kılınç da, “Güzel bir birlikteliğin ilçelerimize yayılması çok güzel. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik içinde bu ilin, bu ülkenin gelişiminde katkı sağlar diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Özlenen tablo oluştu

Toplantıda tekrar söz alan ABYD Yönetim Kurulu Başkanı ve Kocatepe Gazetesi sahibi Sezer Küçükkurt, “Burada oluşan tablodan büyük bir memnuniyet duyduk. Devletimizin büyüklüğünün, demokrasimizin ve cumhuriyetimizin sağlamlığının, Sayın Valimizin engin hoşgörüsünün nimetlerini gördük. Bu toplantıyı Sandıklı’da başlatmamızın nedeni Sandıklı ilçemizin en gelişmiş ilçelerimiz arasında olmasıdır. Misafirperverliği için Belediye Başkanımız ve Kaymakamımıza da teşekkür ediyorum.” dedi.

Sandıklı’nın dinamiklerini oluşturan en önemli unsurların başında termal geliyor

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ise, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Sandıklı’mızda böyle bir toplantının, ilçemizdeki çalışmaların ortaya konması dolayısıyla sayın Valimize teşekkür ediyorum. Salgın sebebiyle sayın kaymakamımızın çalışmalarında başarılı olduğunu düşünüyoruz. Sandıklı’mızın dinamiklerini oluşturan en önemli unsurlardan biri termaldir. Biz Marka Kent Sandıklı çalışması ile bu konu üzerinde çalışmıştık. Sandıklı İlçemizi termal ile öne çıkaracağımızı düşündük. Teknolojik seracılık hususunda çalışma başlattık. Kültür ve Turizm Bakanlığından 40 milyon liralık bir hibeyi ilçemize kazandırmış olduk. SANJET hizmeti ile şehrimizin yüzde 80’ini ısıtmaktayız. Sandıklı kaplıcalarımızdaki sularımız 80 metreye kadar kaybolmuştu. Şimdi 40 metreye kadar su seviyesini çıkardık. 4-5 yıl sonra bu kaybın da üstesinden geleceğiz. Reenjekte projemiz ile ülkemiz ve dünyadan pek çok misafirimize örnek olduk. Sera alanımızı 1300 dekara çıkarmış olduk. Domates dışında farklı ürünler de üretilmeye başlanacaktır. 2024 hedefimiz 2 milyon metrekaredir. Jeotermal su ile birlikte, enerjinin maksimum düzeyde alınmasını sağlamaya çalışıyoruz. Organik meyve sebze kurutulmasını sağlayacağız. 30 ila 35 derece sıcak sularda balık yetiştirebilen, 6 milyon liralık bir projenin desteğini Tarım Bakanlığı’ndan sağlamış olacağız. Bu vesile ile bu yüksek hibelerin ilçelerimize kazandırılmasında Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, milletvekillerimize teşekkür ediyorum.En önemli etkenlerden biri tarım sektörüdür. İlçemiz patates sektöründe en önemli üretim yerlerinden biridir. Patatesin daha yüksek değerde satılması için bir proje başlatacağız. İlçemizde 60 bin gurbetçi hemşehrimiz yurt dışındadır. Gurbetçilerimiz son dönemde ilçemize yatırım yapmak için girişimde bulunuyorlar.” dedi.

Yapacağımız çalışmalarda ilimizin de desteğini talep edeceğiz

Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, “İlçelerle Buluşma Projesi”ndeki ilk toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarının altını çizerek,“Değişik kesimlerin istek ve önerilerini dinlemek ve bundan yararlanmak çok önemlidir. İlçemizde basın kuruluşlarımızla çok güzel bir diyaloğumuz var, eleştirilerinden yararlanmaya çalışıyoruz. Sandıklı ölçeğinde yapacaklarımızı yapacağız, ilimizin de desteğini talep edeceğiz. Termal, sera, madencilik, tarım sektörü, turizm sektörü konularında gerekli açıklamalar yapıldı. OSB 39 parsel var. 31 parsel tahsisli. Tarım makineleri, sera malzemeleri, et süt gübre, PVC gibi işletmeler mevcut. Aromatik bitkiler ve baharat üzerine çalışan bir firmayı da ilçemize getirdik Belediye Başkanımızla. Sandıklı Hükümet Konağı ve Belediye binamızın yenilenerek Sandıklı insanımıza uygun bir hale getirilmesini talep ediyoruz. Çocuk ve gençlere de hitap edecek Kültür Merkezi Kompleksinin yapılması için çalışma yapıyoruz. Ulusal düzeyde spor etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek yeni ve modern spor salonuna ihtiyacımız olduğunu söylemek isterim. Otopark sorunu yaşayan Devlet Hastanemizin de yeni bir yere taşınması ve bölgeye de hitap etmesi başka bir sorunumuzdur. Belediye Başkanımız ile bu 4 sorun hakkında mutabık kaldık.” diye konuştu.

Afyonkarahisar güvenlik noktasında atılım yaptı

Toplantıda konuşmacıların aktardıkları talepleri tek tek not alan ve değerlendiren Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, konuşmasında, “Önce konuşulan sorunlardan başlayalım; Emniyet ile ilgili konu, Afyonkarahisar güvenlik noktasında atılım yaptı. Her gün bir operasyon ile Türkiye gündeminde yer alabilecek operasyonlar yapılıyor. Sandıklı’da personel eksikliğimiz var. Bu konuyu çözeceğiz. Ben iddialı bir kişiyim, telefon dolandırıcılığı sorununu çözeceğim. Emniyet Müdürümüz ile şimdi görüştüm. Aksamalarla ilgili gerekli düzenlemeleri yapacağız. Haber noktasında açıklama noktasında sıkıntılar yaşanıyor. İlçe Kaymakamımıza genel bir izin veriyorum. Basın konusunda her türlü bilgiyi verebilirsiniz.” dedi.Vali Çiçek dile getirilen diğer taleplerle ilgili de gerekli çalışmaların yapıldığını aktardı.

Vali Gökmen Çiçek “İlçelerle Buluşma” projesinin ilk toplantısında konuştu

Afyonkarahisar tanıtım noktasında Türkiye’de hak ettiği yerde değil

Afyonkarahisar’ın yüz ölçümü çok büyük bir kent olduğunun önemle altını çizin Vali Çiçek, “Belediye Başkanımız Mustafa Çöl, soyadı Çöl ama ilçeye yeşillik kazandırıyor. Çok güzel çalışmalar yapıyor. İl Genel Meclisi üyelerimizi de görmekten memnuniyet duydum. Afyonkarahisar yüzölçümü çok büyük bir il. Afyonkarahisar’ın gözbebeği Sandıklı’da bir karar vermeliyiz. Biz şahsiyeti ve kimliği olan bir iliz. Afyonkarahisar herhangi bir il değil. Afyonkarahisar bizim tarihimizde, kültürümüzde, inanılmaz yeri olan, her sokağında ayrı bir gizem, ayrı bir hikaye, ayrı bir efsane olan, bizi biz yapan değerlerin tamamına sahip, koskoca bir tarihin içerisinde yer alan, mazisi geniş, medeniyetimizde olmazsa olmaz şehirlerimizden bir tanesi. 10 yıl önceki Afyonkarahisar ile şimdiki Afyon arasında çok büyük fark var. Bu şehir ciddi yatırımlar almış. Ama Afyonkarahisar’ın bu durumunun bu şehre gelindikten sonra bilinmesi beni üzüyor. Bu konuda eksiğimiz var. Zihinlerdeki bu algıyı değiştirmeliyiz. Afyonkarahisar tanıtım noktasında Türkiye’de hak ettiği yerde değil.” ifadelerini kullandı.

Vali Gökmen Çiçek “İlçelerle Buluşma” projesinin ilk toplantısında konuştu

Bu şehirde yaşayan herkesin “Afyonkarahisarlıyım” ruhuna sahip olması gerekiyor

“Biz sadece güzergâh üzerinde uğranılan bir il değiliz.” diyen Vali Çiçek, “Hala birilerinin aklında bu il geçerken uğranılacak bir il olarak görülüyorsa bu o kişilerin suçu değil bizlerin suçu. El ele vererek bu şehri marka şehir haline getireceğiz. Bunun yolu da birlik ve beraberlikten geçiyor. Vali, siyaset, bürokrasi, STK’lar, basın aynı yöne baktığında, ufak tefek kırgınlıkları aşabildiğimizde Afyonkarahisar’da inanılmaz işler başaracağız. Bu şehirde yaşayan herkesin “Afyonkarahisarlıyım” ruhuna sahip olması gerekiyor. Afyonkarahisarlı olmak ayrı bir gurur olarak bizlere yetmeli. Afyonkarahisar’da Vali olmak benim hayatımdaki en önemli gurur ve onurlardan olacak. Çünkü bu il Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip. Bu il şehitler diyarı. Yer üstünde yer altındakilerle yaşayan şehir bu il. Yer altında sadece termali, mermeri yok. Şehitler diyarı bu ilde yaptığım ziyaretlerde vefası, imanı çok büyük insanlarla karşılaştım. Bu şehir bir kale. Bu kaleye bir şey olmadan Türkiye Cumhuriyetine bir şey olmayacağını tekrar tekrar size gösteriyor bu şehir.  Bu şehirdeki gençlerimiz bizlerin milli serveti. Onların kaybolmasına müsaade etmeyelim. Bu konuda hepimiz dertlenmeliyiz. Afyonkarahisarlı olmak demek milli ve manevi değerlere bağlı olmak, yerli olmak demek. Bu ilden suçlu çıkabilir ama bence bu şehirden hain çıkmaz ve çıkmamalı. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri olan bu şehre yakışan da budur. Bu şehre gelen gurbetçilerin kendilerini buralı hissetmelerini, bu şehre bir kez gelenin bile kendini Afyonkarahisarlı hissetmesini sağlamalıyız. Hepimiz Afyonkarahisarlı olmakla övünmeli, gururlanmalıyız.” dedi.

Afyonkarahisar’da gitmediğim yer olmayacak, bu şehirde bir değil 4 vali varmış gibi düşünün

Afyonkarahisar’da gitmedi yer olmayacağını, Vali Yardımcıları ile sürekli sahada olacağının önemle altını çizen Vali Çiçek, “Bu şehirde bir Vali değil, dört Vali varmış gibi hissedeceksiniz. Hepimizin önceliği Afyonkarahisar olmalı. Eğitim noktasında istediğimiz noktada değiliz. Bu alanda da elimizden geleni yapmalıyız. Bu konu, tek başına Valinin, Milli eğitim camiasının çözebileceği bir sorun değil. Bu konuda hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Veli ziyaretleri yapalım, öğrencilerimizin destekçisi olalım. Eğitimle ilgili sorgulanmaya açık gece gündüz ciddi bir mücadele vereceğiz. Afyonkarahisar’a sporun merkezi diyoruz ama tesislerden tam anlamıyla istifade edemiyoruz. Spor alanında ciddi kaynak geldi. Bu alanda önümüzdeki süreçte ciddi projeler hayata geçireceğiz. Afyonkarahisar’ı kamp merkezi yapmalıyız. Sporda ön plana çıkmak için hepimiz AFJET Afyonspor’u desteklemeliyiz. Çünkü spor kulüpleri olmadan sporda bazı alanlar eksik kalıyor. Ben bu şehirde eksik olan ne varsa çözmeye kararlıyım. Yeter ki birlik ve beraberliğimizi bozmayalım.” şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar turizm destinasyonunda ana merkez olacak yatırımlarımızı planlıyoruz

Vali Çiçek konuşmasının devamında şunları söyledi: “Turizm alanında da elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Yatırımlarımızı planlıyoruz. Turizm destinasyonunda ana merkez olacak. Bir yeri ayağa kaldıracağız sonra başka bir alanda çalışmalar yapacağız. Sonrasında da bir bütünlük sağlayacağız. Sandıklı ilçemizde Hüdai Kaplıcalarıyla ilgili Belediyemizin bir projesi var. Bu projeyi destekliyorum. Sokak sağlıklaştırması projesini önemsiyorum.  Kadın Kültür Evleri projemiz var. Bu projeyi anne akademisi gibi düşünün. Mücadele etmek istediğimiz bazı değerleri annelerimize aktarma ve sosyalleşme imkânlarını sağlamadığımız takdirde çok sıkıntı yaşayacağız. Kadın Kültür Evlerini çay, kahve içme yeri olarak değil akademik olarak kadınlarımızın eğitildiği bir yer olarak düşünüyorum. Her konuda eğitimler vermek istiyoruz. Gençlerimizle ilgili yapmak istediğimiz çalışmaları annelerimizin desteği olmadan yapamayız diye düşünüyorum.”dedi.

Vali Gökmen Çiçek “İlçelerle Buluşma” projesinin ilk toplantısında konuştuHenüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.