Karayokuş köyü sakinleri verilen kararın iptalini istiyor

Bolvadin ilçesine bağlı Karayokuş köyünde, orman arazisini işgal ettikleri gerekçesiyle ağıl ve evlerin yıkımına karar verildi. Köylülerin ise bu duruma itirazı devam ediyor. Sakinler ağıllarını boşaltmamakta ısrarcı. Yetkililere seslenen köylüler ağıllarımıza dokunmayın dedi.
Karayokuş köyü sakinleri verilen kararın iptalini istiyor

Bolvadin İlçesine Bağlı Karayokuş Köyü Sakinlerinin Yayla Israrı Sürüyor.

Akgöl Yaylası Orman arazi olarak belirtilip burada bulunan ağıl ve evlerin yıkımına karar verilmişti.Bolvadin Karayokuş köyü, Akgöl yaylasında bulunan ağılların orman arazisini işgal ettikleri gerekçesiyle yıkım kararı verilmesi üzerine yapılan tebligatlara rağmen köylüler, ağıllarını boşaltmamakta kararlı bu ağıllar köylüler için geçim kaynağı olması nedeniyle yıkım kararının iptal edilmesi için yetkililere çağrıda bulunmasıyla, köy sakinlerine destek için Parti ve STK başkanlarıyla ağıl sahipleri bir araya geldi.Karayokuş köyü sakinleri verilen kararın iptalini istiyor

Karara köylülerin tepkisi sürüyor. Hayvancılıkla uğraşan sakinler yaylayı boşaltma kararına itiraz ediyor.Çay Orman İşletme Şefliği ise 26 Kasım 2020 tarihinde gönderdiği tebligatta 30 gün içinde ağılların boşaltılmasını aksi takdirde güvenlik güçleriyle yıkım yapılacağını duyurdu.

Yıkım kararı alınan söz konusu olan ağıl sahipleri ise ellerinde tapu ve yapı belgelerinin olduğunu bu duruma itiraz ettiklerini belirterek yetkililere çağrıda bulundu.Karayokuş köyü sakinleri verilen kararın iptalini istiyorKarayokuş köyü için önemli geçim kaynaklarından birisi olan küçükbaş hayvancılığın barınma yeri olan, ağılların yıkım kararı durdurulması nedeniyle köy sakinlerine destek verilmek üzere Parti ve STK örgütleri bir araya geldi. Yıkım kararının durdurulması ve “orman” statüsü olarak belirtilen alanında, köy sakinleri verilmesi için yetkililere çağrıda bulunuldu. Toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi Bolvadin İlçe Başkanı Ömer Çengel, İyi Parti Bolvadin İlçe Başkanı Süleyman Toker, Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler ve Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş, Emirdağ Yaylaları Doğa Platformu üyesi Nurettin Yılmaz, Karayokuş Köyü Muhtarı Emir Tuncer ve köy halkı katıldı.Karayokuş köyü sakinleri verilen kararın iptalini istiyorHenüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.